آداب، بایدها و نبایدهای معارفه در کسب و کارها چه چیزهایی است؟

0
114
آداب، بایدها و نبایدهای معارفه در کسب و کارها چه چیزهایی است؟

اولین قاعده برای انجام معارفه ها، ایجاد نمودن آن ها است. هرگز از پیش آمدن اشتباه در حین معارفه نگران نباشید، این امر قطعا قابل بخشش می باشد. با این حال، فراموش کردن کل معارفه، منجر به شکل گیری تصوری نادرست می گردد. از این رو، در این نوشته برخی از قوانین و مقررات اخلاق معارفه کاری گرد آوری شده است:

آداب معارفه

به طور کلی، وقتی فردی از سِمت پایین در تجارت با فردی از سِمتی بالا در تجارت معرفی می گردد- نه برعکس- (مدیران، مشتریان، میهمانان مهم که در گروه «افراد طبقه بالا» قرار می گیرند) باید اینگونه این کار انجام بگیرد: «آقای ایکس (مدیر اجرایی) اجازه دهید تا شما را با تحلیل گر جدید کالاهای خویش، آقای وای، آشنا نمایم. وای، ایشان آقای ایکس، رئیس هیات مدیره شرکت ما هستند».

 1. هنگامی که مشتری وارد دفتر اداری شرکت می شود، باید ابتدا تمامی افراد در دفتر به مشتری معرفی شوند.
 2. زمانی که کارکنی از شرکتی دیگر به یکی از کارکنان شرکت شما معرفی می شوند، فردی که در شرکت شما می باشد باید ابتدا به کارکن شرکت دیگر، معرفی گردد.
 3. معمولا، فردی که جوانتر است به فردی که مسن تر است، معرفی می گردد.
 4. اول باید اعضای خانواده خود را به رئیس تان معرفی نمایید.
 5. در مهمانی که فردی خاص در آن شرکت نموده است، ابتدا باید تمامی میهمانان به این فرد خاص معرفی شوند.

هنگام معرفی خود به فردی دیگر، هم نام و هم نام خانوادگی خویش را بیان نمایید. اگر اطلاعات اندکی درمورد خویش به فرد مقابل بدهید، به یادآوری نام شما برای فرد آسان تر می گردد.

آداب پاسخ دهی به معارفه

 1. در پاسخ معارفه می توانید از «از آشنایی با شما خوش بختم» استفاده نمایید. در هنگام معارفه سعی کنید تا در صورت امکان بلند شوید.
 2. اگر بیش از یک نفر را معرفی می نمایید، بهتر است تا اطلاعات اندکی در مورد هر فرد هم ارائه دهید. (هرگونه علایق مشترک بین افراد که از آن اطلاع دارید، نحوه آشنایی با آنها یا موقعیت شغلی آنها). این امر نقطه ای برای شروع مکالمه به افراد ارائه می دهد.
 3. همواره، کارت ویزیت به همراه داشته باشید.

اشتباهاتی که در هنگام معارفه رخ می دهند

 1. اگر اطلاعی از آشنایی قبلی افراد با یکدیگر ندارید، بهتر است از سوال «آیا قبلا با همدیگر را ملاقات کرده اید؟» استفاده کنید.
 2. اگر در حال معرفی شدن به فردی هستید و معرف دچار تردید شد، برخی از جزئیات کوچک را خودتان ارائه دهید.
 3. گاهی اوقات پیش می آید که نام فردی را به یاد نیاورید – در چنین وضعیتی بهترین گزینه این است تا از خود افراد درخواست نمایید تا خود را معرفی کنند.
 4. اگر در حین معرفی فردی، نام وی را فراموش نمودید، بهتر است به جای اینکه از معارفه صرف نظر نمایید، اعتراف نمایید که نام فرد را فراموش نموده اید. در چنین مواقعی بهتر است از عبارت «گاهی اوقات به یادآوردن نام شما برایم دشوار است» استفاده نمایید.

ارسال یک پاسخ

لطفا دیدگاه خود را وارد کنید!
لطفا نام خود را در اینجا وارد کنید