چگونه بهترین نام را برای بیزنس خود انتخاب کنید؟

چگونه بهترین نام را برای بیزنس خود انتخاب کنید؟ (۱)

کارآفرینان اغلب در مورد انتخاب یک نام مناسب برای تجارتشان نگران هستند. این مقاله به شما کمک خواهد کرد تا یک نام تجاری خوبد و مناسب سرچ برای بیزنس یا تجارتتان انتخاب کنید.

نام گذاری برای تجارت می‌تواند فرایند دغدغه آفرینی باشد. شما می ­خواهید نامی انتخاب کنید که تغییر نکرده و در صورت امکان دربرگیرنده ارزش ­های شما و ویژگی ­های متمایز کمپانی تان باشد. اما غربال کردن لیست طولانی از نام­ها که توسط دوستان و اعضای خانواده ­تان پیشنهاد شده ­اند، می­تواند نتایج گیج­ کننده­ای به دنبال داشته باشد.

در مقابل، یک شرکت نام گذاری از شما سوال ­هایی خواهد پرسید تا اطلاعات بیشتری در مورد فرهنگتان و ویژگی­های بارزتان کسب کند یعنی دقیقا چیزهایی که برای ارتباط برقرار کردن با مشتری لازم هستند. یکی از سوال­ هایی که فیلیپ دیویس (Philip Davis) موسس شرکت نامگذاری تانگستن برندینگ (TungstenBranding) که در شمال کالیفرنیا واقع شده است، از کارآفرینان می­ پرسد این است که «می­ خواهی هم رنگ جماعت شوی یا برجسته و متمایز باشی؟».

سرراست به نظر می­رسد، چه کسی نم ی­­خواهد برجسته و متمایز باشد؟ دیویس توضیح می­ دهد که برخی از تجارت­ ها به خصوص تجارت ­های مربوط به خدمات مالی و مشاوره، آن چنان در مورد کسب اعتبار نگران هستند که حاضرند از خیر یک نام نو و جذاب بگذرند.

بااین حال، در اکثر موارد، مراجعه کنندگان می ­خواهند برجسته و متمایز باشند و وقتی به اهداف بلندمدت نگاه کنید، این رویکرد، رویکرد بهتری به نظر می ­رسد. حتی کمپانی هایی که در ابتدا می ­گویند (فقط می ­خواهیم وارد این عرصه شویم)، وقتی مرحله اول را گذرانده و وارد عرصه مربوطه می ­شوند، معمولا می ­خواهند برجسته ­تر و متمایزتر گردند.

ممکن است تجارت­ های بزرگتر نیز در نهایت نام ­های ضعیفی انتخاب کنند اما به یک دلیل متفاوت. الکساندرا واتکینز (Alexandra Watkins) رئیس بخش نوآوری کمپانی ایت مای وردز (Eat My Words) که یک کمپانی سان فرانسیسکویی است می­گوید «تجارت­ های بزرگ، پول و زمان بسیار زیادی را صرف امتحان کردن یک نام می­کنند تا مطمئن شوند که این نام کسی را اذیت نکرده و همه آن را درک می­کنند؛ به همین دلیل کمپانی ­های بزرگتر در نهایت نام­ های بی­ مزه، تشریحی و خنک انتخاب می­ کنند».

راهنمای زیر به شما کمک خواهد کرد تا یک علامت تجاری (برند) معنادار و یک نام متمایز و مناسب سرچ، انتخاب کنید.

چگونه تجارتتان را نام گذاری کنید؟

استفاده از ترفندهای زبانی

به عنوان یک تجارت کوچک، احتمالا غریزه و تمایل بیشتری برای انتخاب نام­های جسورانه ­تر خواهید داشت. در ادامه چند روش برای استفاده از این غریزه و انتخاب نام مناسب برای برندتان ارائه شده است:

نامی انتخاب کنید که نوعی بازی واژگانی در آن وجود داشته باشد

کمپانی نامگذاری «ایت ما وردز» تصمیم گرفت نام کمپانی خود را به تم غذا مرتبط سازد. برای مثال، نام بلاگ این کمپانی، کیپن سینک «Kitchen Sink» است که به معنای سینگ آشپزخانه می­باشد. این تم را می­توان در امور تجاری دیگر و برندسازی شفاهی نیز استفاده نمود.

یک نام قوی باید ساده باشد

نامی انتخاب کنید که هجی کردن و تلفظ آن برای مبتدیان ساده باشد و علاوه بر خودتان برای مخاطبانتان نیز معنادار باشد. واتکینز می­گوید «هر زمان که مجبور شوید نامتان را توضیح داده و یا بابت آن عذرخواهی کنید، ارزش برندتان را پایین خواهید آورد».

از جناس استفاده نکنید

وجود جناس در نام کمپانیتان، پر ریسک است. اگر از یک جناس خوب استفاده کنید، می ­توانید نامتان را بسیار دل چسب کنید اما زیاده­ر وی و جناس بیش از حد، اصلا خوب نیست.

تقلیدکار نباشید

پینکبری (Pinkberry) یک زنجیره لبنیات منجمد محبوب است و مقلدهای زیادی از نام او تقلید کرده­اند، ازاینرو وقتی یک فروشگاه زنجیره­ای لبنیات پیش واتکینز رفت، او به آن ها کمک کرد تا یک نام واقعا متمایز انتخاب کنند. در نهایت نام اسپون می Spoon Me ( قاشق من) برای کمپانی انتخاب شد و این نام آنچنان خوب بود که تی شرت ها و استیکرهای این برند همه جا دیده می­شدند. واتکینز با تعجب می­گوید: «پولی که آن­ها از فروش تیشرت، دکمه و استیکر کسب می­کنند، بیشتر از پولی است که از فروش لبنیات منجمد عایدشان می­شود. مردم برای تبلیغ برند شما به شما پول می­دهند، این هدف غایی یک نام خوب است».

چگونه بهترین نام را برای بیزنس خود انتخاب کنید؟

نام دامنه خود را مدنظر داشته باشید

مثلا روز به روز یافتن دامنه ­های ساده به خصوص کلمات تک بخشی انگلیسی سخت­تر می­شود اما متخصصان از دیدگاه دیگری به موضوع نگاه می­کنند تا بتوانند نام شما را مناسب سرچ کرده و به یک دامنه به­ یادماندنی تبدیل کنند.

برای مثال، واتکینز معتقد است که «در عصر اینترنت دوست ندارید نامی انتخاب کنید که نحوه نوشته شدندش با نحوه تلفظش فرق داشته باشد. در این صورت مردم نمی­ توانند در فضای آنلاین شما را پیدا کرده و شما نیز همیشه مجبور خواهید شد نامتان را برای دیگران هجی کنید». برعکس، کریستوفر جانسون (Christopher Johnson) بلاگ-نویس دِ نیم اسپکتر (The Name Inspector) به نام­ های کمپانی­ های وب محور دیگ (Digg) و فلیکر (Flickr) اشاره می­کند که غلط­ های املایی به­ یادماندنی ایجاد کنند. او پیشنهاد می­کند: «شما باید تصمیم بگیرد آیا می­خواهید دامنه شما ترافیک سرچ بیشتری را به خود جذب کند یا می­ خواهید مبنایی برای یک برند منحصربه­ فرد گردد». همه این­ ها به استراتژی تجاری شما و طرز فکر شما در مورد نحوه یافته شدن شما توسط مشتریانتان بستگی دارد.

در ادامه چند استراتژی برای خلق یک نام دامنه قوی و به­ یادماندنی ارائه شده است:

کوتاه به درد نمی­خورد

اگر انتظار دارید دامنه­ا ی با کمتر از شش حرف پیدا کنید باید بدانید که متاسفانه اکثریت آن­ها پیش از این توسط اشخاص حقیقی و حقوقی مختلف رزرو شده­اند.

دنبال اصطلاحات باشید

واتکینز کمپانی به نام فایر.وُرکز (Fireworks) -به معنای آتش بازی-را مثال می­زند. عبارتی مانند lightmyfire.com می­تواند ماهیت برند را بدون فدا کردن پتانسیل قابل حفظ بودن، نشان دهد.

از یک کلمه خارجی استفاده کنید. به عنوان مثال ایسر (Acer) یک فروشنده کامپیوتر است که نام آن یک کلمه لاتین بوده و به معنای «تیز و زیرک» است؛ ماهالو (Mahalo) یک پلتفرم پرسش و پاسخ (Q&A) است که نام آن هاوایانی بوده و به معنای «متشکرم» است؛ همچنین یوبانتو (Ubuntu) یک سیستم عامل است که نامش را از فلسفه آفریقایی روابط و تابعیت­ های میان فردی گرفته است.

به گرایشات کنونی توجهی نکنید

افراد بسیاری تاکید بسیاری دارند که از کلمات کلیدی در نام دامنه خود استفاده کنند. دیویس می­گوید «این یک استراتژی کوتاه مدرنِ مبتنی بر الگوریتم­ های کنونی گوگل است و گوگل تا کنون بارها الگوریتم ­های خود را تغییر داده است». به گفته دیویس یکی از راه ­های دیگر تقویت سئو (SEO)، خرید صفحات متکی بر کلمه کلیدی و دایرکت کاربران به صفحه اصلی برندتان است.

مسئله دات کام (.com)

باور معمول این است که اگر دامنه شما به دات کام ختم نشود، ضعیف است. واتکینز می­گوید «من نمی­دانم این طرز فکر از کجا آمده است. اگر کسی واقعا بخواهد شما را پیدا کند،  حتما پیدا خواهد کرد».

به گفته جانسون، کمپانی­ های زیادی بعد از اینکه بزرگتر می­شوند یک دامنه دات کام نیز برای خود تهیه می­کنند. بر خلاف واتکینز او معتقد است که یک دامنه دات کام، باعث افزایش اعتبار کمپانی شده و نسبت به دامنه ­های دیگر، سازگاری بیشتری با گوگل دارد.

تا اینجا به دو عامل مهم و کلیدی درباره انتخاب بهترین نام برای برند یا بیزنس شما پرداختیم. در بخش دوم این مقاله نیز به سه عامل دیگر اشاره خواهیم کرد.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *