اهمیت اینفلونسر مارکتینگ

علت این همه تأکید روی اینفلونسر مارکتینگ چیست؟

آخرین باری که روی یکی از بنرهای تبلیغاتی در اینترنت کلیک کرده‌اید کی بوده است؟ تازگی‌ها اصلاً به آنها توجه کرده‌اید؟ بسیاری از افراد حتی برنامه‌های بلاک تبلیغات مانند را نصب می‌کنند تا از این تبلیغات در امان بمانند.  وقتی نرخ کلیک در سطح جهان به‌طور متوسط ۰.۱۹% است، می‌توان به ناکارآمدی این نوع تبلیغات که به تبلیغات نمایشی معروف هستند و علت اهمیت اینفلونسر مارکتینگ پی برد.

طبق نظرسنجی سایت Infolinks، حدود نصف کاربران هیچ‌گاه بر تبلیغات بنری کلیک نمی‌کنند و بیش از ۳۵ % آن‌ها در ماه روی کمتر از پنج بنر کلیک می‌کنند. کوری بنر یا Banner Blindness اصطلاحی است که به این دلیل رواج پیدا کرده‌اند.

حال قصد داریم به طور خلاصه به مهم‌ترین دلایل اهمیت اینفلونسر مارکتینگ اشاره کنیم.

اهمیت اینفلونسر مارکتینگ

تغییر نسل

یکی دیگر از دلایل اهمیت اینفلونسر مارکتینگ به تغییر نسل برمی‌گردد. اگر زمانی صرف زمان زیاد با تلویزیون نگرانی خیلی از افراد بود، اکنون ساعت تماشای تلویزیون برای نسل Z هر روز در حال کاهش است. قبلاً اگر افراد به‌سختی می‌توانستند اشخاص موردعلاقه خود را در مکان‌هایی عمومی مانند سینما، همایش، کنفرانس، … ببینند اما اکنون در هر لحظه که بخواهند می‌توانند با آنها در ارتباط باشند. بیشتر این تغییرات نامحسوس هستند اما به‌سرعت اتفاق می‌افتند.

تغییر فرآیند درآمدزایی شبکه های اجتماعی

مارکتینگ شبکه‌های اجتماعی با همه خوبی‌هایش یک مشکل اساسی دارد. تا زمانی که حجم گسترده‌ای از مخاطبان برای خود فراهم نکرده باشید،  چه کسی قرار است پست‌ها و محتوای تولیدشده شما در شبکه‌های اجتماعی را بخواند؟

از طرفی، شبکه‌های اجتماعی نیز این فرایند (جذب مخاطب) را دشوار کرده‌اند. آن‌ها می‌خواهند شما روی به تبلیغات پولی ببرید و از گسترش برند شما توسط انتشار محتوای ارگانیک و بکر سخت‌تر کرده‌اند. به‌عنوان مثال فیسبوک اخیراً بیشتر پست‌های دوستان و نزدیکان را در صفحه Home خود به کاربران نشان می‌دهد و از دیده شدن صفحات تجاری کاسته است.

هدف گیری آسان‌تر

معمولاً هریک از افراد در اکانت شبکه‌های اجتماعی خود با چند صد نفر دوست هستند که هرکدام سلایق و علایق متفاوتی دارند. در اغلب موارد، تنها ویژگی مشترک بین آنها دوست بودن با همان فرد است. ممکن است آشنای خانوادگی، دوست یا همکار  آن فرد باشند یا اینکه فرضاً کسی باشند که به یک تیم ورزشی مشترک علاقه دارند. مارکتینگ برای افرادی که هر کدام ویژگی‌های خاص خود را دارند کاری بسیار دشوار است.

اما شرایط برای اینفلونسرها متفاوت است. اهمیت اینفلونسر مارکتینگ آنجاست که اینفلونسرها  توانسته‌اند افراد مشابه زیادی را به خود جذب کنند. افرادی که همگی به یک علت یا علل مشترک آن اینفلونسر را دنبال می‌کنند. گاهی تعداد افراد دنبال کننده یک اینفلونسر سر به آسمان می‌کوبد.

تصور کنید با نشان گرفتن یک اینفلونسر مناسب چند نفر را می‌توانید به‌طور هم‌زمان جذب کنید و در روش‌های دیگر که اغلب به‌صورت رندوم هدف‌گیری می‌کنند با چند نفر می‌توانید ارتباط برقرار کنید. به علاوه، یکی دیگر از علل اهمیت اینفلونسر مارکتینگ به این موضوع به یکی از بزرگ‌ترین اهداف کمپین‌های تبلیغاتی یعنی افزایش آگاهی برند برمی‌گردد. برندهای موفق ابتدا با بخش‌بندی بازار مشخص می‌کنند که هدف آنها چه نوع مخاطبی است. سپس در نخستین ایستگاه سفر مشتری خود، تلاش می‌کنند آگاهی آن افراد را از برند خود بالا ببرند.

واقعیت این است که اجرای برنامه‌های مارکتینگ به‌صورت پراکنده یا پرت و پلا نتایجی ناامیدوارکننده به همراه دارند.

یکی دیگر از دلایل اهمیت اینفلونسر مارکتینگ این است که اگرچه برخی از شرکت‌ها مانند شرکت ردبول می‌توانند هویت آنلاین موفقی برای خود بسازند، تا جایی که خودشان به یک اینفلونسر تبدیل می‌شوند اما برای اغلب شرکتها این حالت به یک رؤیا شبیه است. راه ساده‌تر برای این نوع شرکتها پیدا کردن اینفلونسرهای مناسب و استفاده از آنها برای گسترش برند و دستیابی به گروهی از مخاطبان درگیر با برند است.

نیاز به تغییر مدل ذهنی در اینفلونسر مارکتینگ

اگر شما می‌خواهید استراتژی مارکتینگ خود را بر اینفلونسر مارکتینگ بگذارید، نیاز دارد کمی در باورهای کاری قبلی خود تجدید نظر کنید. اینفلونسر مارکتینگ با سایر روش‌های سنتی تبلیغات تفاوت دارد. یکی از مهم‌ترین تفاوت‌ها که اهمیت اینفلونسر مارکتینگ را بیشتر مشخص می‌کند، به نوع ارتباط شما با اینفلونسرها مربوط است. بسیاری از شرکتها بخصوص شرکتهای بزرگ، عادت داشته‌اند بر همه جوانب برند و مارکتینگ خود کنترل داشته باشند. مسلماً این رویکرد کنترلی، در اینفلونسر مارکتینگ اثربخش نیست.

ممکن است اینفلونسری که با او کار می‌کنید شهرت و اعتبارش را حتی قبل از اینکه شما وارد بازار شوید  به دست آورده باشد. حتی اگر در ساختن برندی قوی موفق شده باشید، نباید انتظار داشته باشید به چشم از بالا به پایین و دید کنترلی به اینفلونسر نگاه کنید. یکی از دلایل اهمیت اینفلونسر مارکتینگ هم همین است. ممکن است پول خوبی به اینفلونسرها بدهید اما این به معنای استخدام کردن آنها نیست. برای یک اینفلونسر اعتبارش در درجه اول قرار دارد. فالورهای او هم دوست دارند نظرات شخصی او را بشنوند نه صحبتها و تبلیغات شما را. در حقیقت بیش از آنکه اینفلونسرها به شما نیاز داشته باشند، این شمایید که به آنها نیاز دارید.

این موضوع، یکی از اصلی‌ترین تفاوت‌های رویکرد قدیمی به مارکتینگ یعنی بازاریابی درونگرا و رویکرد جدید یعنی بازاریابی برونگرا و همچنین اهمیت اینفلونسر مارکتینگ است. در بازاریابی درونگرا (که اینفلونسر مارکتینگ هم جزء آن به حساب می‌آید)، بجای اینکه شما با فشار سراغ مشتری بروید باید کاری کنید او سمت شما بیاید. این روزها دیگر نمی‌توانید پیام‌ها و تبلیغات خود را به‌زور به حواس پنج‌گانه مشتری برسانید.

شرکت‌هایی که این تفاوت را نپذیرند و بخواهند با اینفلونسرها همانند شرکتهای پخش کننده آگهی تبلیغات عمل کنند عملاً به دلیل اهمیت اینفلونسر مارکتینگ پی نبرده‌اند.

شالوده و هسته اینفلونسر مارکتینگ موفق، اعتماد است. نمی‌توان از این حقیقت چشم بپوشید که مشتریان به اینفلونسرها بیشتر از شما اعتماد دارند. به همین دلیل، اینفلونسر مارکتینگ نیازمند زمان و روابط بلندمدت با اینفلونسر هاست تا اعتماد آنها به شما جذب گردد.

اینفلونسر مارکتینگ موفق، یک نوع همکاری برد-برد است. شما بعنوان برند، خود اینفلونسر و فالورهای اینفلونسر همه با هم سود خواهند برد. اگر بتوانید به این برد سه گانه دست یابید آنگاه می‌توانید از فواید اینفلونسر مارکتینگ بهره‌مند شوید.

امروزه شرکت‌های زیادی به اهمیت اینفلونسر مارکتینگ پی برده‌اند. اینکه تا چه حد می‌توانید از فواید اینفلونسر مارکتینگ برخوردار باشید، به نوع  رابطه کاری‌تان با اینفلونسر نیز بستگی دارد. مسلماً اگر با یک اینفلونسر برای یکی کمپین مشخص قرارداد ببندید و هزینه کنید، اینفلونسر توجه و تمرکز بیشتری بر محصول شما خواهد گذاشت.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *