اهمیت رهبری در بازاریابی استارتاپ های در حال رشد

اهمیت رهبری در بازاریابی استارتاپ های در حال رشد

استارت آپ های کمی هستند که می توانند به سرعت به رشد و پیشرفت برسند. کسب و کارهایی که ریسک بالا و در نتیجه بازدهی بالاتری را در طولانی مدت به دست می آورند، از دسته استارتاپ هایی هستند که رشد بسیار سریعی دارند. در چنین کسب و کارهایی، عدم مدیریت صحیح می تواند ضرر زیادی را به شرکت وارد کند. این کسب و کارها خیلی سریع شروع به پیشرفت می کنند و همین موضوع باعث بالا رفتن استرس مالی و خستگی های روحی، خصوصا برای صاحب کسب و کار می شود. به همین دلیل است که رهبری، نقش ضروری در چنین سازمانی به شمار می آید. استرس رشد سریع کسب و کار برای تمام اعضای سازمان وجود دارد. خصوصا بخش بازاریابی که باید به سرعت و به طور موثری مشتریان جدید را جذب کنند. بنابراین رهبری این بخس از سازمان یکی از مهم ترین مسایلی است که باید در چنین کسب و کارهایی رعایت بشود. همانطور که می دانید، رهبری با مدیریت تفاوت دارد. یک رهبر کسی است که فارغ از جایگاهش در سازمان، به بهبود شرایط سازمانی و عملکرد بهتر افراد کمک می کند و به آن ها به عنوان یک همکار، برای رسیدن به نتایج بهتر یاری می رساند.

ایجاد ساختار:

این وظیفه ی رهبری است که ساختار تیم ها را به گونه ای شکل بدهد که باعث ایجاد نتایجی کارآ و مناسب بشود. بسیاری از شرکت ها از تعداد کمی نیرو استفاده می کنند و وظایف متعددی را به آن ها می سپارند. اما فشار آوردن بیش از اندازه بر روی چند نفر، باعث می شود نیروی موثر سازمان تان را از دست بدهید. بنابراین اهمیت رهبری در این زمان، بیش از هر وقت دیگری است. مدیریت باید بتواند با استخدام افراد کافی و کارآمد، فشار کاری را برای کارکنان تا حد امکان کمتر کند. در بخش بازاریابی، این ساختار اهمیت بیشتری پیدا می کند. از آنجایی که وظایف بخش بازاریابی بسیار وسیع است، باید وظایف به طور منطقی تقسیم بشود و هر کاری به فرد مناسب آن داده بشود.

مدیریت مالی:

بدون شک در یک استارتاپ در حال رشد، هزینه ها و درآمد به طور محسوسی بالا می رود. این وظیفه ی مدیریت است که خرج ها را مدیریت کند و مطمئن شود که پولی که وارد شرکت می شود به نحو درستی خرج می شود. اگر متوجه شود که درآمد مجموعه به طور غیر موثری هزینه می شود، باید ریشه ی این مشکل را بررسی کند و ببیند چه بخش هایی از کار اشتباه پیش رفته اند. چه مدیر عامل سازمان باشید چه رهبر بخش بازاریابی، دانستن اعداد و ارقام یک فاکتور ضروری برای مدیریت و رهبری بهتر است. در هر کاری که انجام می دهید، در نظر گرفتن ورودی و خروجی مالی آن، اهمیت بسیار زیادی دارد. اگر خودتان به اندازه ی کافی برای مدیریت مالی مهارت ندارید، یک شخص حرفه ای را استخدام کنید و سعی کنید کارها را از او یاد بگیرید.

به عنوان رهبر بخش بازاریابی، شما باید بودجه های مختلفی را مدیریت کنید. هر چه کسب و کار رشد بیشتری داشته باشد، استخدام نیروهای جدید، تبلیغات و کسب مشتریان جدید، هزینه های تازه ای را بر شرکت تحمیل می کند. زمانی که تمام افراد در حال در نظر گرفتن مخارج هستند، این وظیفه ی شما است که تغییرات را در نظر گرفته و بررسی کنید. بررسی کنید که این تغییرات چگونه قرار است با رشد سریع سازمان هماهنگ بشوند. از همه مهم تر، باید مطمئن شوید که مبالغی که وارد شرکت می شوند (خصوصا مبالغ مازاد)، به نحو درستی خرج می شوند.

برقراری تعادل بین نوآوری و ریسک پذیری:

این وظیفه ی رهبر است که معیارهایی برای امتحان کردن و عملی کردن ایده های جدید ایجاد کند. «داده ها» یکی از بهترین ابزار هایی هستند که می توانید با کمک آن ها میزان تاثیر گذاری نوآوری ها را بررسی کنید. آیا هزینه ای که برای این ایده ها صرف شده موثر بوده است؟ آیا انجام این کار نیاز به استخدام نیروهای بیشتری دارد؟ یک رهبر باید با بررسی چنین اطلاعاتی، تیم و ایده های آن را به نحو موثری مدیریت کند.

یکی از دلایل ضرورت رهبری، ایجاد تعادل بین نوآوری و ریسک پذیری در سازمان است. در یک استارتاپ در حال رشد، دایما ایده های جدیدی ارایه و اجرا می شوند. این که این ایده ها برای کسب و کار ارزشمند هستند یا نه، تصمیمی است که شما به عنوان رهبر تیم می گیرید. بهترین راه ایجاد تعادل میان نوآوری و ریسک، ایجاد شرایط مناسب برای ارزیابی و دنبال کردن ایده ها است.

داشتن سرعت عمل بالا:

از مهم ترین وظایف یک رهبر بازاریابی، تشخیص فرصت های بازاریابی جدیدی است که می توانند به طور موثر و سریع مورد ارزیابی قرار بگیرند. از ایده های جدید استقبال کنید. مهم این نیست که این ایده ها جواب می دهند یا نه، بلکه داشتن سرعت عمل و انعطاف در امتحان کردن این ایده ها است که اهمیت زیادی دارد.

در هر استارتاپ ای ، همه چیز بسیار سریع اتفاق می افتد. به همین دلیل است که داشتن سرعت عمل بالا و هشیاری نسبت به تغییرات و رویدادهای کسب و کار، برای رهبران یک ضرورت است. بررسی کنید که رقبا چه کارهایی را انجام می دهند که در موفقیت شان تاثیر گذار بوده است؟ چگونه می توانید آن کارها را به شیوه ی سازمان خودتان انجام بدهید و نتیجه ی بهتری بگیرید؟

بهبود ناکارآمدی ها:

تشخیص ناکارآمدی ها در هر تیم و ارایه ی راهکارهایی برای کاهش یا حذف آن ها، وظیفه ی رهبر است. به طور مثال، اگر کارمندان برای گرفتن یک پرینت مجبورند به طبقه ی دوم بروند، برای هر طبقه یک پرینتر مجزا تهیه کنید و آن ۵ الی ۱۰ دقیقه زمان هدر رفته برای رفتن به طبقه ی دوم را از بین ببرید. یادتان باشد، در یک استارتاپ در حال رشد، جایی برای ناکارآمدی ها وجود ندارد. اما بسیاری از سازمان ها همچنان چنین معضلی دارند.

به طور مثال: یکی از رایج ترین دلایل ناکارآمدی کسب و کارها، عدم مدیریت زمان در جلسات و ملاقات ها است. در دپارتمان بازاریابی، برگزاری جلسات و ملاقات ها یکی از اصلی ترین بخش های کار است. بنابراین برای کارایی بهتر، باید با برنامه جلو بروید. ملاقات ها باید هدف مشخصی داشته باشند. برای ملاقات ها هدف تعیین کنید و به محض رسیدن به هدف اصلی، جلسه را تمام کنید تا افراد بتوانند سر کار خود برگردند. به عنوان برگزار کننده ی جلسه، باید لیستی تهیه کنید که شامل این موارد باشد: دلایل برگزاری جلسه، اهداف، موضوعات مورد بحث، تمرین هایی برای عملی کردن و جمع بندی.

این تنها یکی از چندین ناکارآمدی هایی که در کسب و کار های مختلف وجود دارند. باید این موارد را شناسایی کنید و برنامه ای برای رفع سریع تر هر کدام از آن ها تدارک ببینید.

در یک استارتاپ در حال رشد، وظیفه ی رهبری بسیار مهم است. خصوصا برای بخش بازاریابی. یادتان باشد نقش شما در مدیریت نوآوری ها، بهبود ناکارآمدی ها و عملکرد سریع، در کارآمد و موثر بودن تیم تان بسیار حیاتی است.

 

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *