با اینفلوینسر مارکتینگ مؤثر مارکتینگ کنید

اگر در مورد اینفلونسر مارکتینگ آشنایی قبلی نداشته باشید ممکن است فکر کنید که اینفلونسر مارکتینگ صرفاً یکی از انواع مختلف مارکتینگ است. شاید از نام آن احساس کنید که حتی جزء روش‌های کوتاه مدت مارکتینگ و بازاریابی است. اما واقعیت این است که اینفلونسر مارکتینگ چیزی فراتر از این‌هاست و امروزه از آن بعنوان روشی فوق العاده مؤثر برای معرفی محصولات یا خدمات در فضای آنلاین یاد می‌شود.

با اینفلونسر مارکتینگ، مؤثر مارکتینگ کنید

اگر درست و دقیق آن را درک کنیم متوجه خواهیم شد که برخلاف تصور عموم این استراتژی، یکی از اصیل‌ترین روش‌های بازاریابی است. طبق گزارش سامانه معتبر  Tomoson کسب و کارهایی که در سال ۲۰۱۶ از این استراتژی استفاده کرده‌اند، از هر یک دلار هزینه خود بطور میانگین ۶ و نیم دلار درآمد کسب کرده‌اند.

اینفلونسر مارکتینگ چیست؟

اینفلونسر مارکتینگ از آن دسته عباراتی است که از خود نام آن‌ها می‌توان به معنای آنها پی برد. اینفلونسر مارکتینگ یعنی همکاری یک کسب و کار با فرد یا افراد اینفلونسر یا تأثیرگذار برای رسیدن به اهداف مارکتینگ خود در فضای آنلاین. بعبارتی در این استراتژی ابتدا افراد اینفلونسر حوزه خود را شناسایی کرده سپس با برقراری ارتباط با آنها برند خود را انتشار می‌دهید. حال سؤال اساسی این است که به چه کسی اینفلونسر گفته می‌شود؟ منظور از اینفلونسر کیست؟

اینفلونسر کیست؟

اینفلونسر کسی است که بر تصمیمات خرید مردم تأثیر می‌گذارد. بعبارتی مردم در خریدهای خود بسیار به نظر و توصیه این افراد اهمیت می‌دهند. این قدرت اینفلونسر از اعتبار او بین مردم، دانش تخصصی‌اش، جایگاه یا ارتباط خاص بین او و مردم ناشی می‌شود. البته هر اینفلونسر در یک حوزه خاص از این قدرت برخوردار است. یکی از نشانه‌های تشخیص اینفلونسرها تعداد فالورهای آن‌ها در شبکه‌های اجتماعی است. البته این عامل تنها یکی از نشانه‌هاست و هر اکانت پرفالور در اینستاگرام را نمی‌توان یک اینفلونسر دانست. بالطبع تعداد فالورها هم باید نسبت به کل افراد علاقه مند به آن حوزه سنجید. برای مثال تعداد ۲۰۰۰۰ فالور برای یک فرد فعال در حوزه فشن و مد ممکن است عادی باشد اما در حوزه دمنوش های گیاهی رقم قابل توجهی به شمار بیاید.

تفاوت اینفلونسر مارکتینگ با سلبریتی مارکتینگ

ریشه و خاستگاه اینفلوسنر مارکتینگ را به نوعی می‌توان سلبریتی مارکتینگ دانست. سالهاست که شرکتها و کسب و کارهای مختلف از سلبریتی ها برای تبلیغ محصولات و خدمات خود بهره می‌برند. هنوز هم اگر از خیلی از افراد بخواهید مثالهایی از اینفلونسر مارکتینگ برای شما بیاورند، لیست خود را با سلبریتی مارکتینگ شروع می‌کنند. اما واقعیت این است که اینفلوسنر مارکتینگ چیزی فراتر از استفاده از یک ستاره سینما یا فوتبال برای تبلیغ یک محصول به هواداران خود است.

با ظهور اینترنت در هر حوزه برخی از افراد توانستند نام خود را بعنوان متخصص یا نخبه حوزه خود بر سر زبانها بیندازند. شهرت و اعتبار این افراد به تمامی از تخصص آنها ناشی می‌شود. منظور ما از اینفلونسرها این دسته از افراد است. بیشتر این افراد صاحب وبلاگ شخصی خود هستند که بازدیدکننده و طرفداران زیادی هم دارد. ممکن است برخی از آنها ویدئوهای خود را در آپارات یا یوتیوب آپلود کرده باشند. یا اکانت خود در یکی از شبکه‌های اجتماعی (اینستاگرام، فیسبوک، توییتر، تلگرام، …) راه انداخته باشند و در آنجا از نظرات، اعتقادات، توصیه‌ها و انتقادات خود بنویسند.

اینفلونسرها زحمت زیادی برای توسعه برند شخصی خود و به دست آوردن مخاطبانشان شده‌اند.

اگر اینفولنسرها بدانند که محصول یا خدمت شما چه فایده‌ای برای مخاطبانشان دارد و چگونه برای آنها مفید است، ممکن است دوست داشته باشند با در اختیار گذاشتن نام، دانش و اعتبار خود در خدمت محصول شما به تبلیغ محصولتان کمک کنند. تصور کنید اگر یک فرد متخصص در حوزه توسعه شخصی از وبلاگ شما در یکی از پست‌های خود یاد کند چقدر بر بازدیدکننده‌های وبلاگ شما تأثیر گذار است. یا بعنوان مثال برای یک شرکت تولید کننده اسباب بازی کافی است یکی از متخصصان حوزه آموزش در وبلاگ یا یکی از شبکه‌های اجتماعی خود به ویژگی‌های خوب و مؤثر محصولات این شرکت بر اهداف تربیتی والدین بپردازد.

در اینجا یک نکته فوق العاده کلیدی (از نگاه ما) و شاید یک حقیقت تلخ (از دید برخی افراد) وجود دارد و آن این است اینفلونسرهای واقعی تنها زمانی حاضر به همکاری با شما هستند که از کیفیت آن راضی باشند، چون نظرات آن‌ها مستقیماً روی اعتبارشان تأثیرگذار است. یکی از تفاوتهای سلبریتی مارکتنیگ با اینفلونسر مارکتینگ همینجا مشخص می‌شود. در سلبریتی مارکتینگ به ندرت این بحث مطرح است چون اساساً سلبریتی ها از دانش یا تخصص لازم برای سنجش کیفیت محصول برخوردار نیستند.

ارتباط اینفلونسر مارکتینگ با بازاریابی محتوا

اگر با بازاریابی محتوا آشنا باشید یا در نوشته چرا با بازاریابی محتوا میتوان به یک قدرت تبدیل شد؟ با آشنا شوید ممکن است این سؤال برایتان پیش بیاید که تفاوت اینفلونسر مارکتینگ با بازاریابی محتوا چیست؟ این دو موضوع با همدیگر پیوند خیلی نزدیکی دارند.

بازاریابی محتوا زمانی اتفاق می افتد که یک شرکت اقدام به تولید و انتشار محتوای مرتبط و ارزشمند برای مشتریان خود کند. هدف نهایی آن افزایش اعتماد خواننده و اقدام او به کاری سودآور است. بازاریابی محتوا همه مراحل تولید، انتشار و بگارگیری محتوا برای اهداف کسب و کار را شامل می‌شود.

همانطور که گفتیم اینفلونسر مارکتینگ به معنای کار کردن و همکاری با یک اینفلونسر به منظور انتشار محتوای مربوط به محصول است. هدف این استراتژی نیز افزایش اعتماد مشتری و اقدام سودآور اوست. پس ارتباط بین اینفلونسر مارکتینگ و بازاریابی محتوا در اینجاست که اینفلونسر مارکتینگ کمک بسیار زیادی به انتشار محتوای تولید شده می‌کند. در واقع، پیش زمینه اساسی اینفلونسر مارکتینگ، تولید محتوای با کیفیت است. در این صورت، هم می‌توانیم اینفلونسر مورد نظر خود را متقاعد به کیفیت کار خود کنیم و هم از اینفلونسر مارکتینگ برای دیده شدن خود استفاده کنیم.

نقش اینفلونسرمارکتینگ در خرید مشتریان

با توجه به اینکه این روزها بیشتر وقت مردم در گوشی و در اینترنت گذشته می‌شود، معمولاً  نقطه شروع بیشتر خریدها فضای آنلاین است. مشتریان آنلاین معمولاً فرایند زیر را طی می‌کنند:

  1. ابتدا مشتری پست وبلاگ یا اکانتی را می‌بیند که در آن به تعریف و تمجید از ویژگی‌های خوب یک محصول یا خدمت پرداخته شده است. معمولاً این پست مربوط به اینفلونسری است که آن مشتری فالو کرده است، قبولش دارد یا به او علاقه دارد. بنابراین با یک کامنت عادی تفاوت دارد. در این مرحله توجه او جذب می‌شود.
  2. پس از آن، مشتری دوست دارد بیشتر در مورد این محصول بداند. پس به وبلاگ موردعلاقه خود، اکانت شبکه اجتماعی یا حتی آپارات می‌رود تا اطلاعات بیشتری در مورد آن کسب کند. در این مرحله engagement مشتری با محتوا صورت می‌گیرد.
  3. در این مرحله معمولاً به خود سایت شرکت تولید کننده می‌رود تا اطلاعات بیشتری در مورد قیمت و ویژگی‌های دیگر آن به دست بیاورد.
  4. اگر محصول را دوست داشته باشد یا نیاز داشته باشد اقدام به خرید آنلاین یا فیزیکی آن می‌کند.

در تمامی این مراحل مشتری با محتوا و اینفلونسر مارکتینگ درگیر است. حال که به توضیح اینفلونسر مارکتینگ و اهمیت آن پرداختیم شاید لازم باشد که به فکر استفاده از آن در کسب و کار خود بیفتید.

 

One thought on “با اینفلوینسر مارکتینگ مؤثر مارکتینگ کنید”

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *