با روش شش کلاه فکری جلسات کاری خود را بهتر اداره کنید!

با روش شش کلاه فکری جلسات کاری خود را بهتر اداره کنید!

آیا در جلسات سازمان یا شرکت شما اغلب بهانه تراشی شروع می شود؟ آیا از نظر شما بیشتر جلساتی که در آن شرکت می کنید بسیار مولد و نتیجه محور هستند یا متوسط و غیر ضروری هستند؟ اگر فکر می کنید اکثر جلسات شما بی نتیجه هستند، پیشنهاد می کنیم تا انتها با این مقاله همراه باشید؛ چرا که چیزهای زیادی وجود دارد که شما می توانید به سرعت انجام دهید تا جلساتتان سازنده تر و بهتر شود.

اما چرا جلسات اغلب شکست می خورند؟

مسئله اساسی به ارتباطات و توانایی ما برای دیدن دیدگاه های متعدد مربوط می شود. ما تمایل داریم جهان را از طریق دیدگاهی واحد و ثابت ببینیم. اگر کسی مطابق دیدگاه ما حرفی بزند، موافق هستیم؛ در غیر این صورت، مخالف هستیم. وقتی دو نفر دیدگاه های متفاوتی دارند و نمی توانند به توافق برسند، ارتباط متوقف می شود و در نتیجه پیشرفت نیز متوقف می شود.

ما همه قادر به شنیدن دیدگاه های متعدد هستیم. این کار به راحتی گذاشتن یک کلاه و برداشتن کلاهی دیگر است. ما خود کلاه نیستیم، بنابراین با کلاه شناسایی نمی شویم. هر کلاه به ما دیدگاهی متفاوت می دهد.

این بینش، ایده شش کلاه فکری ادوارد دِ بوونو (Edward de Bono)، کارشناس خلاقیت است.

روش شش کلاه فکری

ادوارد دِ بوونو یک راه ساده و موثر را برای داشتن جلساتی پر بازده با استفاده از دیدگاه های مختلف ایجاد کرد.

هر کلاه نشان دهنده یک دیدگاه متفاوت است. هر عضو تیم، به نوبت یک کلاه بر سر می گذارد. به عنوان مثال، «خب، بیایید کلاه سفید را بر سر بگذاریم. جیم، شما اول.»

اکنون یک توضیح مختصر از هر کلاه ارائه می شود:

کلاه سفید:

کلاه سفید، بی طرف بوده و حقایق و ارقام واقعی را ارائه می دهد و در نزدیکی شروع جلسه برای ایجاد حقایق و اطلاعات مربوط به موضوع مورد بحث، مورد استفاده قرار می گیرد.

کلاه قرمز:

کلاه قرمز، کلاه هیجانی و بصری است و برای به دست آوردن عکس العمل مردم در مقابل یک ایده، یا وقتی که شما می خواهید اعضای تیم، احساش خود را آزادانه بیان کنند استفاده می شود.

کلاه سیاه:

کلاه سیاه، محتاط بوده و هنگامی استفاده می شود که شما می خواهید دیدگاه انتقادی ایده یا موقعیتی را به دست آورید. این کلاه به کاهش شانس تصمیم گیری ضعیف کمک می کند.

کلاه زرد:

کلاه زرد، آفتابی و مثبت بوده و به شناسایی ارزش ایده ها و برنامه ها کمک می کند. کلاه زرد کمک می کند تا تفکر انتقادی کلاه سیاه متعادل شود.

کلاه سبز:

کلاه سبز، خلاق بوده و هنگامی که شما می خواهید ایده ها و مسیرهای جدیدی را ایجاد کنید استفاده می شود. این یک کلاه بسیار قدرتمند است بطوری که همه نیاز دارند آن را بر سر بگذارند.

کلاه آبی:

به سازماندهی اهداف می پردازد، وضعیت را مشخص می کند و در ابتدای جلسه این مسئله را تعریف می کند و در انتها خلاصه سازی و نتیجه گیری می کند.

بهبود خروجی خلاق

آیا شما در جلسات، شخصی را دارید که همیشه ایده های جدید را از بین می برد؟ا و کلاه سیاه است و در کسب و کار یک دیدگاه اساسی به شمار می آید. اما این فقط یک دیدگاه است و افراد اغلب به طور انحصاری با آن شناسایی می شوند. هنگامی که کلاه سیاه سریع وارد جلسه می شود، مبادله آزاد ایده ها را از بین می برد.برای افزایش خلاقیت در جلسات بارش مغزی خود:

۱. جلسه را با کلاه آبی شروع کنید.

۲. حقایق مربوط به کلاه سفید را برجسته کنید.

۳. ایده های جدید را با کلاه سبز ایجاد کنید.

۴. ایده های خود را با کلاه زرد بسازید.

کلاه زرد شاید قدرتمندترین و پر مصرف ترین کلاه باشد. ما بیشتر به از بین بردن ایده ها عادت  کرده ایم تا اینکه ویژگی های مثبت آنها را جستجو کنیم. دِ بوونو این امر را «حساسیت ارزش» می نامد. هرچه حساسیت بیشتری در تیم خود ایجاد کنید، جلسات نوآورانه تر خواهد بود و بازدهی تان بیشتر خواهد شد، زیرا تیم شما به جای رقابت برای ایده های خود، یاد می گیرد که چگونه ایده های همکدیگر را تکمیل کنند.

برقراری تبادل ایده ها

همه ما احساساتی داریم که بر تصمیمات ما تأثیر می گذارند. اما ما همیشه از این احساسات آگاه نیستیم و اگر آگاه هستیم، اغلب آنها را راحت با دیگران در میان نمی گذاریم.فقدان کلی هوش هیجانی در ما، بزرگترین مانع ارتباطی موثر برای حل اختلافات و تبادل آزاد ایده ها است.پوشیدن کلاه قرمز به فروپاشی این تنش کمک می کند. کلاه قرمز هیجانی، دیدگاهی معتبر است که هر کسی دارد.

اگر شما همه اعضای تیم را تشویق کنید (در واقع، اصرار کنید) که کلاه قرمز را بر سر بگذارند، آنگاه شما شروع به ایجاد فضایی برای برقراری ارتباط بهتر خواهید کرد. به یاد داشته باشید که این شش کلاه، دیدگاه ها را نشان می دهند، نه افراد و شخصیت ها. برای اینکه این روش به طور موثر مورد استفاده قرار گیرد، هر فرد در یک جلسه می تواند و باید بتواند هر کدام از کلاه ها را به طور مداوم بر سر بگذارد.

 

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *