چگونه بهترین نام را برای بیزنس خود انتخاب کنید؟

چگونه بهترین نام را برای بیزنس خود انتخاب کنید؟ (۲)

در نوشته چگونه بهترین نام را برای بیزنس خود انتخاب کنید؟ (۱) به دو عامل مهمو کلیدی نحوه انتخاب نام مناسب برای برند یا بیزنس شما اشاره کردیم. در بخش دوم و پایانی این مقاله به ۳ راهکار باقی مانده جهت انتخاب نام مناسب برای کسب و کار شما اشاره می کنیم. پس تا انتها همراه ما باشید.

نیاز به برندسازی دوباره

گاهی اوقات کمپانی­ها در راستای تلاش برای برندسازی دوباره، نام خود را عوض می­کنند که معمولا در نتیجه یک رسوایی یا خرابکاری تجاری این اتفاق رخ می­ دهد. در موارد دیگری نیز تغییر نام کمپانی به خاطر جذاب نبودن نام قبلی انجام می ­شود. اما مدیرانی که فکر می ­کنند نام کمپانیشان مناسبت چندانی با تجارتشان ندارد، نباید نگران باشند. واتکینز می­گوید: «مردم فکر می ­کنند که در کسب درآمد، نام­ های آن­ها تاثیر بیشتری از کاری که انجام می دهند دارند، در صورتی که چنین نیست. پس از برندسازی دوباره خود نترسید».

یکی از اشتباهات رایجی که اغلب صاحبان تجارت ­های کوچک مرتکب می­شوند این است که نام تجارتشان را به تقلید از نام خودشان انتخاب می­کنند. دلایل بسیار زیادی وجود دارد که یک نام فامیلی یا شخصی برای کمپانی انتخاب نشود.

واتکینز می­گوید «اگر نامتان به تجارت تان گره نخورده باشد، فروش آن در آینده بسیار راحتتر است». همچنین می­گوید که داشتن یک نام فامیلی یا شخصی این حس را ایجاد می­کند که تجارت مربوطه یک نمایش تک شخصیتی است. نامی جز نام خودتان می­تواند اطلاعات بیشتری در مورد کمپانیتان ارائه کند. نام الکساندر واتکینز به جز برای مادرم و دوستانم، برای دیگران معنای خاصی ندارد».

همچنین باید مراقب باشید که با نام انتخابی، خودتان را محدود نکنید یعنی کمی در مورد نحوه توسعه کمپانی تان دوراندیش باشید. برای مثال، واتکینز می­گوید «شاید در حال حاضر کمربند تولید کنید اما ممکن است کمپانیتان وارد تولید زین و دیگر مصنوعات چرمی نیز شود پس خودتان را با نامی که فقط برای کمربند انتخاب شده، محدود کنید».

دیویس می­گوید «وقتی مردم تازه کار خود را شروع می­کنند، بسیار مشتاقند وارد بازار شوند و جاذبه داشته باشند از این رو تمایل دارند نام­هایی تحت­اللفظی، توصیفی و عملکردی انتخاب کنند که این نام­ها باعث محدود شدن آن­ ها خواهد شد». او پا را فراتر گذاشته و می­گوید که همین نام­های محدود ساز باعث شده است کمپانی­هایی مانند رادیوشَک (RadioShack) و کامپ.یو.اس.ای (CompUSA) از کمپانی بست بای (Best Buy) عقب بمانند.

وقتی کمپانی­ها می­خواهند در ادامه، دوباره برندسازی نمایند، اغلب پول بیشتری نسبت به آغاز کار دارند. در نتیجه، می­توانند نظرات خارجی بیشتری را در فرایند انتخاب نام خود در نظر بگیرند. با این حال دیویس می­گوید این قضیه همیشه هم خوب نیست.

دیویس می­گوید «من نام­های بسیاری را می­بینم که با این که نام برند خوبی هستند، از بین می­روند زیرا کمپانی­ها در زمان معرفی این نام­ها، اطلاعات بیشتری در اختیار مردم قرار نداده­اند». اگر به مردم نگویید که کمپانیتان چه کاری می­کند و یا می­خواهید نام تان چه مطلبی را برساند، تنها چیزی که نصیب تان می­شود، وابستگی­های شخصی اتفاقی است.

چگونه بهترین نام را برای بیزنس خود انتخاب کنید؟

آیا ثبت علامت تجاری الزامی است؟

اگر کمپانی شما در ایالات متحده، کانادا و یا انگلیس باشد، نیازی به ثبت نیست. یک وکیل علائم تجاری از سیاتل به نام مایکل آتکینز (Michael Atkins) می­گوید: «برای به دست آوردن حقوق علامت تجاری نیاز نیست کار خاصی بکنید فقط باید علم تجاری تان را در ارتباط با کالاها و خدماتتان استفاده نمایید. به این صورت، به شکل خودکار حقوق علامت تجاری را کسب می­کنید.

پس منظور از ثبت علامت تجاری ایالتی و فدرال چیست؟ این بار نیز، بحث آینده تجارتتان به میان می­آید. بدون ثبت ایالتی یا فدرال علامتتان، حقوق شما فقط در گستره جغرافیایی که فعالیت­های تجاری شما صورت می­پذیرد، معتبر است. اگر یک بنگاه تجاری محلی هستید که قصد ملی شدن را دارید، صرف کردن چند هزار دلار برای یک علامت تجاری فدرال می­تواند در آینده از مشکلات بسیار زیادی پیشگیری کند.

انتخاب یک علامت تجاری معنادار

همه علائم تجاری مانند هم نیستند. قدرت علامت تجاری به پنج نوع تقسیم می ­شود و گروهی که نام کمپانی شما با آن مطابقت دارد، تعیین-کننده کیفیت حفاظت از علامت تجاریتان در برابر متخلفان است.

اگر کارتان به دادگاه بکشد، تمام حوزه ­های قضایی از یک تست چند بخشی برای ارزیابی احتمال اشتباه گرفته شدن علائم تجاری دو کمپانی توسط مشتریان، استفاده می ­کنند. تست اول، تشابه دیداری، شنوایی و معنایی بین دو علامت را بررسی می­کند و تست دوم تشابه کالاها و خدماتی که به فروش می­رسند را در نظر می­گیرد.

جالب است بدانید که تجارت­های کوچک بسیاری نام خود را درحالی انتخاب می­کنند که اصلا بررسی نکرده­اند آیا کس دیگری با آن نام علامت تجاری ثبت کرده است یا نه . اگر شما به خوبی علامت تجاریتان را مدیریت کنید، می­توانید بسته به موقعیت مکانی خود آن را بین ۵ تا ۱۰ سال حفظ کرده بدون این که مجبور باشید آن را عوض کنید.

در ادامه پنج گروه مربوط به علائم تجاری ارائه شده است:

علائم خیالی:

علائم خیالی کاملا ساختگی هستند؛ یعنی قبل از اینکه به عنوان علائم تجاری استفاده شوند، هیچ معنای دیگری نداشتند. اتکینز می­گوید: «این نوع علامت تجاری، قوی­ترین نوع است زیرا فقط به منبع کالاها و خدماتی اشاره دارد که تحت این علامت فروخته می­شوند». از جمله این موارد می­توان به اکسون (Exxon)، زیراکس (Xerox) و کوداک (Kodak) اشاره نمود.

علائم اختیاری:

این علائم از کلمات انگلیسی رایجی تشکیل شده­اند و در موقعیت ­هایی استفاده می­ شوند که معنای نرمال آن­ها هیچ ربطی به کالا یا خدمات مربوطه ندارد. یک نمونه در این مورد، اپل (Apple) است. اتکینز در این باره می­گوید: «اپل را نمی­ توان به عنوان یک علامت تجاری میوه محافظت کرد اما وقتی صحبت از کامپیوتر به میان می آید، اپل، علامت تجاری بسیار قدرتمندی است با این که این حوزه، هیچ ربطی به میوه ­ها ندارد».

چگونه بهترین نام را برای بیزنس خود انتخاب کنید؟

علائم دلالت کننده:

این علائم به شکل غیرمستقیم به کالاها و خدمات مربوطه اشاره می­کنند و نیازمند مقداری خیال از سوی مشتری هستند. این رفرنس یا معنای ثانویه باعث تقویت علامت می شود. برخی از نمونه­ های این علائم عبارتند از: گری.هاند (Greyhound) که دلالت بر سرعت دارد و چیکن آو دِ سی (Chicken of the Sea) که در ذهن مشتری مقایسه­ای بین مرغ و ماهی تن ایجاد می کند.

علائم توصیفی:

این علائم کالاها و خدماتی را توصیف می کنند که برای داد و ستد استفاده می شوند. هرچند این علائم در ابتدا ضعیف هستند اما در صورتی که بتوانید اثبات کنید مشتریان این علامت را فقط مربوط به کمپانی شما می دانند، می‌توانید آن را ثبت کنید. این امر معمولا بعد از تبلیغات گسترده به مدت حداقل ۵ سال رخ می دهد. دو نمونه از این علائم عبارتند از نشنال گرید (National Grid) و نشنال هولسل لیکوئیدیترز (NationalWholesale Liquidators).

علائم عمومی:

این علائم به هیچ وجه قابل دفاع نیستند زیرا گروه کاملی از کالاها و خدمات را توصیف می کنند که در این گروه ها امکان تمییز محصولات از یکدیگر وجود ندارد. برای مثال، اگر بخواهید تلویزیون را تحت برندی به نام تی.وی (TV) بفروشید، یا صندلی را تحت برند چیر (Chair) بفروشید، قاضی سریعا شما را روانه زندان خواهد کرد! (البته نه در همه کشورها).

اقدامات قانونی

وقتی صاحب تجارتی با تجارت دیگری روبرو می شود که از علامت تجاری شبیه به علامت تجاری او استفاده می کند و احتمالا از خوش نامی او نیز بهره برداری می کند، دنیا روی سرش خراب می شود. اما طی چند مرحله ساده می‌توانید به این موضوع خاتمه دهید.

اتکینز می‌گوید: «ابتدا باید با یک وکیل تماس بگیرید و از او بخواهید که یک اخطاریه برای کمپانی متخلف بنویسد». با این حال، قبل از این که این کار را بکنید، کاملا تحقیق کرده و مطمئن شوید که شما اولین نفری هستید که از این علامت استفاده کرده است. اگر مشخص شود که شما به عنوان نفر دوم از این علامت استفاده کرده اید، اوضاع کاملا عوض خواهد شد و کمپانی مربوطه شما را مجبور خواهد کرد تا نام خود را تغییر دهید.

اتکینز می‌گوید حتی اگر گیر افتادید، خبر خوب این است که در حدود دو سوم موارد، این مشاجره ‌ها را می‌توان خارج از دادگاه حل و فصل نمود.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *