تبلیغات بنری چیست و شرایط استفاده از آن چگونه است؟

تبلیغات بنری چیست و شرایط استفاده از آن چگونه است؟

حتماً در سطح شهر بنرها و پوسترهای تبلیغاتی محصولات و شرکت‌های مختلف را دیده‌اید. امروزه تأثیرگذاری این نوع تبلیغات به‌شدت کاهش یافته و تبلیغات در فضای آنلاین سود بیشتری برای کسب‌وکارها به همراه دارند. یکی از انواع این تبلیغات، تبلیغات بنری است. تبلیغات بنری یکی از روش‌های دیجیتال مارکتینگ است. در این مطلب به توضیح و معرفی این تبلیغات می‌پردازیم.

تبلیغات بنری چیست؟

شاید بهتر است بجای تعریف رسمی و خشک تبلیغات بنری شما را به یک مثال ارجاع دهیم. به یکی از سایت‌های معروف داخلی مانند ورزش سه بروید. نگاهی به محتوای سمت چپ همان صفحه اصلی سایت بیاندازید. چه می‌بینید؟ تبلیغات مختلف از برندها و محصولات مختلف می‌بینید. می‌بینید که برخی از آنها تنها یک پوستر یا عکس ثابت است که روی آن نوشته‌ای نوشته شده است و برخی دیگر متحرک و انیمیشنی هستند. در سایت‌های مختلف این نوع تبلیغات را در جاهای مختلف صفحه سایت مانند ستون سمت راست، بالای صفحه، پایین صفحه، بین متون و … می‌بینید. به همه این نوع تبلیغات، تبلیغات بنری می‌گویند.

روش کار تبلیغات بنری چگونه است؟

اگر شما می‌خواهید برای کسب‌وکار خود از تبلیغات بنری استفاده کنید، سه گزینه کلی پیش روی دارید:

 1. اینکه با یک سایت دیگر به توافق برسید که در تبلیغات بنری با همدیگر تبادل داشته باشید. یعنی شما تبلیغات بنری آنها را بگذارید و شما نیز تبلیغات بنری آنها را در سایت خود بگذارید. البته این حالت شرایط زیادی دارد. نخست آنکه تعداد بازدید دو طرف تفاوت فاحشی با هم نداشته باشد. ثانیاً مشتریان هدف مشترک یا مرتبطی داشته باشند. به‌عنوان‌مثال یک کسب‌وکاری که در فروش لوازم ورزشی کار می‌کند نمی‌تواند با یک قهوه‌فروشی آنلاین کار کند.
 2. به یکی از سایت‌های پربازدید مبلغی بدهید که تبلیغات بنری تان را در سایت خود بگذارند. قیمت این سایت‌ها با توجه به اندازه و مکان برند کاملاً متفاوت است. معمولاً قیمت سربرگ‌ها یا headerهای سایت‌ها از قیمت sidebar ها بیشتر است. توجه داشته باشید که صرف تعداد بازدید زیاد برای یک گزینه خوب کافی نیست. سایتی که تبلیغات بنری شما را قرار می‌دهد باید نرخ پرش پایینی داشته باشد که این نشان از محبوبیت محتوای آن دارد.
 3. سایت‌ها یا آژانس‌های تبلیغاتی هستند که می‌توانید با پرداخت هزینه ادامه کار را به آنها بسپارید. این سایت‌ها تبلیغات بنری شما را در با توجه به بودجه‌تان در سایت‌های مختلف می‌گذارند. طبیعتاً در این حالت کمترین کنترل را بر تبلیغات بنری خود دارید. بنابراین تنها در صورتی سراغ این گزینه بروید که به آژانس موردنظر اعتماد کامل دارید.

اندازه و مکان تبلیغات بنری

سایت‌های مختلف با توجه به طراحی سایت خود، امکان ارائه اندازه‌های مختلفی برای نمایش تبلیغات بنری دارند. اما به مرور زمان تجربه، شرکت‌ها را با یک سری اندازه‌های استاندارد آشنا کرد. هیئت تبلیغات بنری یا IAB هشت نوع اندازه استاندارد زیر را برای تبلیغات بنری مشخص کرده است:

 • ۴۶۸ در ۶۰ پیکسل (بنر کامل)؛
 • ۳۹۲ در ۷۲ پیکسل (بنر کامل با میله‌ی جست‌و‌جوی عمودی)؛
 • ۲۳۴ در ۶۰ پیکسل ( بنر نیمه)؛
 • ۲۱۰ در ۲۴۰ پیکسل (بنر عمودی)؛
 • ۱۲۵ در ۱۲۵ پیکسل (دکمه‌ی مربعی)؛
 • ۱۲۰ در ۹۰ پیکسل (دکمه‌ی ۱)؛
 • ۱۲۰ در ۹۰ پیکسل (دکمه‌ی ۲)؛
 • ۸۸ در ۳۱ پیکسل (دکمه‌ی میکرو).

اندازه مناسب کاملاً به محصولی که تبلیغ می‌شود بستگی دارد. بعنوان یک قاعده پایه می‌توان گفت معمولاً دو سوم بنر به عکس محصول یا شرکت اختصاصاً داده می‌شود و یک سوم باقی‌مانده مشتری را به کلیک بر بنر دعوت می‌کند که اصطلاحاً به آن call to action یا فراخوان می‌گویند.

علاوه بر اندازه مناسب تبلیغات بنری مکان آنها نیز نقش بسزایی در تأثیرگذاری این تبلیغات دارد. ترتیب تأثیرگذاری تبلیغات باتوجه به مکانشان به ترتیب بین متون،  هیدینگ ها، ستون سمت راست و چپ و تبلیغات پایین صفحه می‌باشد. بطور کلی هر چه تبلیغ به محتواهای تأثیرگذار مانند خود متون سایت نزدیک‌تر باشد امکان دیده شدن و جلب‌توجه کردن آن بیشتر است.

چرا از تبلیغات بنری استفاده می‌کنند؟

تبلیغات بنری یکی از قدیمی‌ترین روش‌های تبلیغات آنلاین و دیجیتال مارکتینگ است. ماندگاری این روش تبلیغ نشان می‌دهد که علیرغم ظهور و بروز روش‌های تبلیغاتی مؤثرتر مانند بازاریابی محتوا یا اینفلونسر مارکتینگ، هنوز این روش کمک زیادی به کسب‌وکارها می‌کند. حال می‌خواهیم به مزیت‌های این روش و علت ادامه به‌کارگیری آن بپردازیم.

کلیک، افزایش بازدید و فروش

تأثیر نخست تبلیغات بنری این است که کسانی که آنها را می‌بینند می‌توانند روی تبلیغات کلیک کنند و به سایت فروشنده بروند. تا همین جای کار این افزایش بازدید دستاوردی خوب برای تبلیغ‌کننده است. اما اگر بازدیدکننده ادامه دهد و نهایتاً برای سایت درآمدزایی داشته باشد که چه‌بهتر!

البته ذکر این نکته ضروری است که این کاربرد در دنیای امروز بسیار افت کرده است. نرخ کلیک یا CTR های تبلیغات بنری نشان می‌دهد که دیگر کاربران به این توع تبلیغات عادت کرده‌اند و کمتر به آنها توجه می‌کنند.

افزایش آگاهی برند و ایجاد تصویر ذهنی در ذهن مخاطبان

کاربرد مهم‌تر و اساسی‌تر تبلیغات بنری تثیبت برند در گوشه ذهن مخاطبان است. حتی اگر افراد روی تبلیغات کلیک نکنند و از آنها بگذرند اما همین‌که در صدم ثانیه اسم آن برند به چشمشان بخورد کافی است تا در خریدهای روزها و هفته‌های آینده خود تمایل بیشتری برای خرید آن محصول پیدا کنند. جالب اینجاست که در خیلی از مواقع خود افراد هیچ اطلاعی از این تأثیر ندارند اما اگر به فروشگاهی رفت و بین دو محصول که هیچ‌کدام تفاوت خاصی برای او نداشتند بخواهد انتخاب کند، به‌احتمال فراوان برندی را انتخاب می‌کند که در روزهای قبل اسم یا لوگوی آن به چشمش خورده است.

تأثیرگذاری بیشتر تبلیغات

تبلیغات بنری در فضای آنلاین در مقایسه با بنرهای فیزیکی که در سطح شهر دیده می‌شوند تأثیرگذاری به مراتب بیشتری دراند. چراکه در تبلیغات بنری ، شما با توجه به مشتریان هدف خود محل تبلیغات را انتخاب می‌کنید. در صورتی که در تبلیغات سنتی وقتی مثلاً بنری روی یک پل نصب می‌شود دیده شدن آن توسط مخاطبان هدف بسیار کاهش می‌یابد. در تبلیغات بنری شما فقط برای کسانی تبلیغ می‌کنید که ممکن است خریدار شما باشند.

تبلیغات بنری در شبکه‌های اجتماعی

امروزه با گسترش و توسعه شبکه‌های اجتماعی مانند تلگرام و اینستاگرام، این شبکه‌ها نیز مکانی مناسب برای قراردادن تبلیغات بنری شده‌اند. در اینجا هم می‌توانید از کانال‌ها و پیج های پربازدید برای تبلیغات خود استفاده کنید. درواقع می‌توان گفت کانال‌ها و پیج های زیادی هستند که با تولید محتوای مناسب و جذب تعداد مناسبی از مخاطبان، تبلیغات بنری را به منبع درآمد خود تبدیل کرده‌اند.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *