تکنولوژی ژئوفنسینگ چه کمکی به کسب‌وکار شما می‌کند؟

چگونه دقت هدفگیری تبلیغات خود را به اوج برسانیم؟

همه صاحبان کسب‌وکارها می‌دانند که امروزه رقابتی شدید بین کسب‌وکارها در استفاده از تکنولوژی‌های جدید وجود دارد. این یک واقعیت است که در کشور ما هم استفاده از تکنولوژی، اثربخشی استراتژی‌های کسب‌وکارها را بیشتر می‌کند. اگر تا امروز چنین تجربه‌ای نداشته‌اید مطمئن باشید در هفته‌ها یا ماه‌های آینده برایتان پیش خواهد آمد که امروز از یک فروشگاه می‌گذرید و فردا تبلیغات محصولات آن را در یکی از شبکه‌های اجتماعی خود می‌بینید و با خود می‌گویید این از کجا آمد؟! جواب، تکنولوژی ژئوفنسینگ است. اما ژئوفنسینگ چیست و شما چگونه می‌توانید از آن برای کسب‌وکار خود استفاده کنید؟

تکنولوژی ژئوفنسینگ چه کمکی به کسب‌وکارها می کند ؟

تکنولوژی ژئوفنسینگ  استفاده از جی پی اس و تکنولوژی RFID برای به وجود آوردن یک محدوده یا مرز نامرئی است. این تکنولوژی به محض اینکه فردی وارد این محدوده شد، یک واکنش خاص انجام می‌دهد. اگر خیلی ساده بخواهیم تکنولوژی ژئوفنسینگ را توضیح دهیم، می‌توانیم آن را ایجادکننده مرزی نامرئی اطراف یک منطقه جغرافیایی بدانیم.

حال که تا حدودی فهمیدید که تکنولوژی ژئوفنسینگ چیست می‌خواهیم توضیح دهیم اصلان این تکنولوژی چه فایده و کاربردی دارد و چه کمکی می‌تواند به کسب‌وکار شما کند.

تکنولوژی ژئوفنسینگ چه کمکی به کسب‌وکار شما می‌کند؟

فرض کنید همراه دوستان خود به پارک آب و آتش تهران می‌روید و بعد از مدتی نزدیک‌های وقت شام می‌بینید که نوتیفیکشن تبلیغ یکی از رستوران‌های معروف آنجا با ارائه درصدی تخفیف برای گوشی شما ارسال می‌شود. جالب است نه؟

تکنولوژی ژئوفنسینگ کاربردهای وسیع و متنوعی دارد. اگر صاحب کسب‌وکاری هستید، تکنولوژی ژئوفنسینگ به شما کمک می‌کند وقتی یکی از مشتریان وارد محدوده شما شد، یک پیشنهاد ویژه که برای مشتری جذاب باشد برای او ارسال کنید.

مثال دیگر از کاربرد تکنولوژی ژئوفنسینگ ، می‌تواند یک کافی‌شاپ باشد که هنگامی که فردی وارد محوطه یک کافی‌شاپ نزدیک آن می‌شود یک نوتیفیکشن برای او ارسال می‌شود که حاوی تبلیغ یا پیشنهاد تخفیف آن کافی شاپ باشد. مثال دیگر یک شرکت حقوقی است که وقتی فردی در اطراف یک اداره حقوقی مشخص (مانند دادگستری) ظاهر می‌شود، نوتیفیکشینی برای اول ارسال می‌کند.

توجه داشته باشید که در استفاده از تکنولوژی ژئوفنسینگ لازم نیست مشتری یا مشتری احتمالی حتماً اپلیکیشن مخصوص کسب‌وکار شما را در گوشی خود نصب کرده باشد. تبلیغ شما می‌تواند روی یکی از اپلیکیشن های رایگان و مشهور روی گوشی مشتری ظاهر شود. تکنولوژی ژئوفنسینگ در نفوذ به بازار هدف شما بسیار اثربخش است.

آیا تکنولوژی ژئوفنسینگ برای کسب‌وکار شما مناسب است؟

برای اینکه تصمیم بگیرید که از تکنولوژی ژئوفنسینگ برای کسب‌وکار خود استفاده کنید یا نه، لازم است به نکاتی از جمله نکات زیر توجه کنید:

  • ویژگی‌های بازار هدفتان (اینکه مثلاً چقدر از اینترنت استفاده می‌کنند)
  • منابع مالی در دسترس (استفاده از این تکنولوژی ارزان نیست)
  • ویژگی‌های کسب‌وکار شما (خرید اینترنتی محصولاتی نظیر محصول شما چقدر برای مشتریان به‌صرفه است؟)

آیا می‌توانید تیم مارکتینگ مستقلی برای برنامه‌ریزی، اجرا و کنترل همه جوانب استفاده از این تکنولوژی داشته باشید؟ آیا کسب‌وکار شما اپلیکیشن دارد؟ شرکت‌هایی که اساس آنها، اپلیکیشن موبایلشان است، بهترین گزینه برای استفاده از تکنولوژی ژئوفنسینگ هستند. بکارگیری این تکنولوژی چه تأثیری بر برند شما خواهد داشت؟

هدف‌گیری موفق، مهم‌ترین مزیت تکنولوژی ژئوفنسینگ

یکی از مهم‌ترین عوامل مؤثر بر کارایی کمپین‌های تبلیغاتی، تبلیغات برای کسانی است که باید برای آنها تبلیغات انجام شود. یک نکته جالب در مورد تکنولوژی ژئوفنسینگ این است که به‌خوبی می‌توانید به کمک مکان و زمان درست، مشتریان هدف خود را به‌خوبی هدف‌گیری کنید.

بعنوان مثال به محض اینکه فرد وارد یک پاساژ پوشاک فروشی می‌شود می‌توان یک تخفیف ۲۵ درصدی به گوشی او ارسال کرد. مطمئناً کسی که آنجاست هدفی جز خرید پوشاک ندارد و فاصله بسیار کمی هم تا خرید خود دارد. بنابراین احتمال اینکه این تبلیغ بلافاصله به فروش منتج شود بسیار بالاست.

مسائل حریم خصوصی در تکنولوژی ژئوفنسینگ

حریم خصوصی همواره یکی از خط قرمزهای افراد است اما هر کسب‌وکاری برای کوچک‌ترین ورود به این حریم نیاز به اجازه مشتریان دارد. بنابراین جایی برای نگرانی وجود ندارد. اگر می‌خواهید از تکنولوژی ژئوفنسینگ استفاده کنید لازم است مشتری اجازه استفاده از اطلاعات مکان خود را به شما بدهد.

همچنین همه کسب‌وکارها باید ابتدا از قوانین کشور در صنایع و بخش‌های مختلف در این مورد آگاهی پیدا کنند. باید در رابطه با استفاده از اطلاعات مکان افراد کاملاً شفافانه به افراد توضیح دهید. بسیاری از افراد اگر هدف شما از این کار را بدانند بسیار خوشحال هم خواهند شد. توجه کنید که سیاست‌های حریم خصوصی کسب‌وکار خود را به‌صورت شفاف در وبسایت خود توضیح دهید.

تأثیرگذاری تکنولوژی ژئوفنسینگ چقدر است؟

این تکنولوژی قابلیت و توانایی زیادی در افزایش اثرگذاری تبلیغات شما دارد. مهم‌ترین نکته در رابطه با مزیت‌های آن این است که شما می‌توانید هدف‌گذاری خود را بهینه کنید. با استفاده از مکان افراد می‌توانید اطلاعات زیادی را در مورد آنها به دست آورید. بعلاوه، پیشنهادهای جذاب شما می‌تواند درگیری مشتریان با اپلیکیشین موبایل شما را بسیار بالاتر ببرد.

اگر صاحب کسب‌وکاری هستید لازم است محدوده خود را در جایی قرار دهید که مشتریان آنجا خواهند رفت نه جایی که خودتان دوست دارید. حتی باید جاهایی را انتخاب کنید که مالکیت آن برای شما نباشد. همچنین، تا محدوده کوچک‌تر باشد کار شما دقیق‌تر خواهد بود، البته به شرطی که آن محدوده کوچک را با دقت انتخاب کرده باشید. اما بعنوان یک قانون ساده، محدوده ژئوفنس شما باید بگونه ای باشد که فاصله آن تا مکان هدف (با ماشین یا پیاده) کمتر از چهار دقیقه باشد.

به یاد داشته باشید که ژئوفنسینگ مانند سایر روش‌های تبلیغاتی اینگونه نیست که مشتری در حالیکه در یک مهمانی از گوشی خود استفاده می‌کند با تبلیغ شما مواجه شود، بلکه مزیت این روش این است که درست در نقطه و زمان مناسب این تبلیغ فرستاده می‌شود. گذشته این‌ها این تکنولوژی تجربه خرید جذاب‌تری هم برای مشتری رقم میزند و تأثیر بسزایی روی وفاداری مشتریان دارد.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *