روش ‌های دیجیتال مارکتینگ

با  انواع روش های دیجیتال مارکتینگ آشنا شوید

با  انواع روش های دیجیتال مارکتینگ آشنا شوید

احتمالاً در مورد دیجیتال مارکتینگ بسیار شنیده‌اید. دیجیتال مارکتینگ از آن جمله موضوعاتی است که جزئیات بسیار دارد اما پرو سلف مید اعتقاد دارد قبل از ورود به جزئیات دیجیتال مارکتینگ، هر کس به یک نگاه از بالا به خانه مجلل دیجیتال مارکتینگ احتیاج دارد. بدین منظور ، تمام روش های دیجیتال مارکتینگ را می‌توان به دو گروه کلی روش‌های آنلاین و روش های آفلاین تقسیم کرد. قسمت آفلاین شامل روش‌هایی مثل تبلیغات رادیویی و تلویزیونی می‌شود. اما قسمت بزرگ‌تر یعنی روش‌های آنلاین را می‌توان به ۹ گروه تقسیم کرد. هرکدام از روش های دیجیتال مارکتینگ خود دنیایی پرپیچ‌وخم است که دانش، مهارت و تخصص خاص خود را می‌طلبد.

۱. بهینه‌سازی موتورهای جست‌وجو (سئو)

نخستین مورد از روش های دیجیتال مارکتینگ ، بهینه‌سازی موتورهای جست‌وجو یا سئو است که به معنای ارتقا و بهبود رتبه یک سایت در نتایج جست‌وجوهای گوگل است. احتمالاً می‌دانید که یکی از منابع جذب ترافیک سایت‌ها، ترافیک ارگانیک است؛ یعنی بازدیدهایی که با جست‌وجوی عبارتی ویژه به وبسایت رسیده‌اند. آمارها نشان می‌دهد که نتایج صفحه‌های دوم و دوم به بعد گوگل به‌ندرت توسط کاربران باز می‌شوند. درنتیجه، کار اصلی سئو بالا آوردن سایت در جست و جوی یک سری کلمات کلیدی ویژه است.

الگوریتم‌های گوگل را می‌توان ربات‌هایی پیشرفته دانست که با توجه به یکسری عوامل تشخیص می‌دهند که نوشته شما در مورد چه موضوعی است. بااین‌وجود، هوشمندی این الگوریتم‌ها به‌طور مداوم پیشرفته‌تر شده است و بسیاری از تکنیک‌های قدیمی سئو دیگر کارایی ندارند.

۲. تبلیغات کلیکی (PPC)

یکی دیگر از روش های دیجیتال مارکتینگ تبلیغات کلیکی یا تبلیغات به ازای کلیک (Pay Per Click) است. در این روش که بیشتر، در موتورهای جست‌وجو انجام می‌گیرد، هزینه تبلیغات به ازای هر بار کلیک بر تبلیغ محاسبه می‌شود و به همین دلیل به آن PPC می‌گویند. البته همیشه موتورهای جست‌وجو  با عناوینی مثال “محتوای حمایت‌شده” مشخص می‌کنند که این محتوا تبلیغ هستند. به‌عنوان مثل سرویس تبلیغات کلیکی گوگل یعنی Google Adwords این محتوا را با برچسب Ad مشخص می‌سازد.

۳. ایمیل مارکتینگ

ایمیل مارکتینگ با وجود عمر طولانی‌تر از روش‌های دیگر هنوز هم به‌عنوان یکی از مؤثرترین روش های دیجیتال مارکتینگ شناخته می‌شود.  ایمیل مارکتینگ روشی عالی برای درگیر کردن مشتریان بالقوه با محصولات خود و تبدیل آنها به مشتریان خریدار است . کسانی که ایمیل مارکتینگ را به‌طور حرفه‌ای انجام می‌دهند، سعی می‌کنند به کسانی که به‌اصطلاح subscriber ایمیل‌هایشان هستند امکانات ویژه و تا حد زیادی شخصی‌سازی‌شده ارائه دهند. خدماتی مانند دستیابی به مقاله‌های شاخص سایت، تخفیفات ویژه روی محصولات موردعلاقه مشتری، اطلاعات خاص در مورد محصولات جدید و غیره.

همچنین می‌توانید با توجه به اینکه مشتری شما در کدام مرحله از سفر مشتری قرار دارد، محتوای ایمیل‌ها را برایش سفارشی‌سازی وهدفدار کنید. هدف‌دار کردن ایمیل‌ها باعث می‌شود درنهایت موجب بالاتر رفتن نرخ تبدیل می‌شود.

۴. ویدئو مارکتینگ

ویدئو مارکتینگ نیز یکی دیگر از روش های دیجیتال مارکتینگ است. در مورد اهمیت این گروه کافی است بدانید که در سطح جهانی، یوتیوب (بعد از گوگل) نقش دومین موتور جست‌وجوی پربازدید را دارد. واقعیت این است که درگیری و اینگیجمنت کاربران در ویدئوها معمولان بیشتر از محتواهای متنی است. بخصوص وقتی‌که ویدئوها حرفه‌ای و متشکل از عناصر مختلف مانند شوخ‌طبعی، برندینگ، غافلگیری و افزایش آگاهی باشند.

پیش‌بینی‌ها نشان می‌دهد که در سال‌های آینده، ویدئو حجم بیشتری از اینترنت و فضای مجازی را نشان می‌دهد. طبق آخرین آمارها کاربران روزانه ۷.۵ میلیون ویدئو در آپارات می‌بینند. به همین دلیل ویدئو  یکی از روش‌هایی است که فعلاً از جذابیت ویژه‌ای برخوردار است.

۵. بازاریابی محتوا (بازاریابی درونگرا)

باوجوداینکه بازاریابی محتوا یکی از قدرتمندترین روش های دیجیتال مارکتینگ است اما بسیاری از افراد ماهیت واقعی آن را درک نکرده‌اند. گسترش این گروه از روش‌ها به حدی است که می‌توان گفت امروزه بازاریابی محتوا جایگزین بخش بزرگی از مباحث منسوخ بازاریابی درونگرا مانند لینک سازی در سئو شده است. برخلاف راه‌های بی‌اعتباری مانند لینک سازی، یک استراتژی بازاریابی محتوای موفق به‌گونه‌ای کاملاً طبیعی بهترین بک لینک‌ها را به سمت شما جذب می‌کند؛ بک لینک‌هایی که طبق استانداردهای جدید گوگل معتبر شناخته می‌شوند.

بازاریابی محتوا را می‌توان این‌گونه تعریف کرد: “بازاریابی محتوا درواقع یک نوع استراتژی بازاریابی است که با تمرکز بر تولید و انتشار محتوای ارزشمند، مرتبط و سازگار سعی در جذب و حفظ گروه مشخصی از مخاطبان را دارد تا از طریق آن‌ها برای خود درآمدزایی کند.”

چرا واقعاً بازاریابی محتوا این‌قدر اهمیت پیدا کرده است؟ کسانی که با سئو و الگوریتم‌های گوگل آشنایی دارند، به‌خوبی می‌دانند دلیل این موضوع، تغییر و بهبود الگوریتم‌های گوگل است. به عبارتی، بازاریابی محتوا به‌خوبی با الگوریتم گوگل سازگار است زیرا ارزش‌آفرینی می‌کند. این دو در کنار هم بهترین تجارب را برای مشتریانتان رقم می‌زنند.

۶. بازاریابی شبکه‌های اجتماعی

بازاریابی شبکه‌های اجتماعی را می‌توان یکی از جوان‌ترین روش های دیجیتال مارکتینگ دانست. زیرا قبل از رواج و گسترش شبکه‌های اجتماعی اصلاً وجود نداشته است. اکنون بسیاری از کسب‌وکارها از شبکه‌های اجتماعی برای ارتقای تصویر برند خود استفاده می‌کنند.

یکی از دلایل رواج این مورد از روش های دیجیتال مارکتینگ افزایش استفاده کاربران از موبایل است. اکنون دیگر هر فردی در هر نقطه از کشور به موبایل و اینترنت دسترسی دارد. بازاریابی شبکه‌های اجتماعی اگر درست انجام شود تبلیغات دهان‌به‌دهان را هم در پی خواهد داشت. زیرا کاربران محتواهای جالب را به‌سرعت با همدیگر به اشتراک می‌گذارند.

۷. افیلیت مارکتینگ

یکی از روش های دیجیتال مارکتینگ این است که کسی دیگر محصول شما را بفروشد یا اینکه شما محصول یکی دیگر را بفروشید.  این روش با نام‌های دیگری مانند بازاریابی معرف، فروش کمیسیونی، همکاری در فروش یا بازاریابی پورسانتی هم شناخته می‌شود. در این روش، برند یا شرکت با یک ناشر یا فروشنده قرارداد همکاری می‌بندد. به این صورت که تبلیغ برند در سایت ناشر قرار می‌گیرد و به ازای هر کلیک روی تبلیغ که منجر به خرید شود، برند به ناشر حق کمیسیون (یا پورسانت) می‌دهد. خوبی این روش زمانی است که هزینه تنها به ازای خریدهایی پرداخت می‌شود که به خرید ختم می‌شوند.

۸. اینفلونسر مارکتینگ

به جرأت می‌توان گفت اینفلونسر مارکتینگ، جدیدترین و جذاب‌ترین روش از روش های دیجیتال مارکتینگ در دنیای امروز است.  اینفلونسر مارکتینگ چیزی فراتر از یک روش کوتاه‌مدت است و امروزه از آن به‌عنوان روشی فوق‌العاده مؤثر برای معرفی محصولات یا خدمات در فضای آنلاین یاد می‌شود. اگر درست و دقیق آن را درک کنید متوجه خواهید شد که برخلاف تصور عموم این استراتژی، یکی از اصیل‌ترین روش‌های بازاریابی است.

مارکتینگ یعنی همکاری یک کسب‌وکار با فرد یا افراد اینفلونسر یا تأثیرگذار برای رسیدن به اهداف مارکتینگ خود در فضای آنلاین. به عبارتی در این استراتژی ابتدا افراد اینفلونسر حوزه خود را شناسایی می‌کنید سپس با برقراری ارتباط با آنها برند خود را انتشار می‌دهید.

۹. تبلیغات بنری

تبلیغات بنری هم نوع دیگری از روش‌ های دیجیتال مارکتینگ است که البته دیگر کارایی و بهره‌وری برای کسب‌وکارها ندارد. این روش‌ها اگرچه در اوایل، موجب جذب ترافیک به وبسایت ها می‌شد اما اکنون دیگر با گسترش دیگر روش های دیجیتال مارکتینگ کمتر کسی به این تبلیغات توجه می‌کند. در این روش، از فضای سایت‌های پربازدید برای تبلیغات استفاده می‌شود تا توجه کاربرانی که از این سایت‌ها بازدید می‌کنند به سایت مقصد جذب شوند.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *