طرح کسب و کار

طرح کسب و کار : مهمترین چیزی که در شروع یک کسب و کار به آن نیاز دارید (بخش اول)

خیلی از افراد می خواهند کسب و کار خود را داشته باشند، سایت پربازدیدی برای خود درست کنند، مشتریان خود را داشته باشند و از آنها برای خود درآمدزایی ایجاد کنند. اما همه اینها فقط با نیت کردن به دست نمی آیند! برای اینکه صاحب کسب و کار موفق شوید، نیاز دارید طرح کسب و کار خود را ایجاد کنید، بحث های مالی آن را ارزیابی کنید، موارد قانونی آن را بررسی کنید، شرکای خود را تعیین کنید، مناسبترین ابزارها و راه ها را برای مارکتینگ و فروش محصول یا خدمت خود انتخاب کنید و خیلی از موارد دیگر. هسته اصلی مایحتاج شما سندی است بنام طرح کسب و کار یا بیزنیس پلن. همراه ما باشید تا توضیحات مبسوطی در مورد این سند، هدف از آن، بخش های مختلف و نحوه تهیه آن را در اختیار شما قرار دهیم.

طرح کسب و کار : مهمترین چیزی که در شروع یک کسب و کار به آن نیاز دارید

چگونه یک کسب و کار را شروع کنیم

برای راه اندازی یک کسب و کار باید کارهای زیادی انجام داد که برخی مانند انتخاب نام آن جذاب و برخی مانند پرداخت مالیات چندان جذاب نیستند. هسته اصلی راه اندای یک کسب و کار موفق، برنامه ریزی و سازماندهی منظم داشته ها، اولویت بندی کارها و سعی در هرچه بهتر انجام دادن مراحل آن است. اما لازمه همه اینها داشتن سندی بنیادین است که مانند دفترچه راهنما لازم است همواره در طول کار خود به آن برگردید و تصمیمات مناسب را در طی زمان براساس اهداف استراتژیک خود بگیرید.

طرح کسب و کار چیست؟

طرح کسب و کار یا بیزینس پلن، سندی است که همه جزئیات کسب و کار شما را شامل می شود و بطور مداوم هم به روز می شود. این سند نشان می دهد کار اصلی شما چیست، چگونه این کار خود را انجام می دهید، وضعیت بازار به چه صورت است، نقشه و برنامه شما برای فروش محصول یا خدمتتان چیست، از کجا منابع مالی جذب می کنید، اهداف مالی تان چیست و بطور کلی به چه چیزهایی نیاز دارید.

طرح کسب و کار بعنوان هسته اصلی کسب و کار، باید بگونه ای باشد که نشان دهد کسب و کار شما ارزش کار، زحمت و سرمایه گذاری را دارد. به کمک این سند میتوانید با یک دید از بالا مشکلات احتمالی پیش رو را زودتر تشخیص دهید و نگذارید به مشکل حد تبدیل شوند.

در این پست می خواهیم نکات کلی و مقدماتی در مورد نوشتن طرح کسب و کار را توضیح دهیم و در مقاله بعدی با جزئیات بیشتر هر یک از مراحل را توضیح می دهیم.

سه اصل کلی در نوشتن طرح کسب و کار

۱- شفاف، واضح و دقیق مشخص سازید چه چیز جالب و متمایزی برای ارائه دارید. مسلما هر کسب و کاری با یک ایده شروع می شود و هر ایده باید جذابیت خاصی داشته باشد. هیچ گونه ابهامی در این مورد جایز نیست.

۲- خیلی طولش ندهید. طرح کسب و کار باید کوتاه و خلاصه باشد. پرداختن به جرئیات از یک حدی بیشتر طرح کسب و کار را خسته کننده می کند. البته که باید ریز به ریز کار خود را بلد باشید اما لازم نیست همه آنها را در طرح کسب و کار خود بنویسید.

۳- انعطاف پذیر باشید. طراح کسب و کار یک سند مادام العمر نیست. در طول کار خود مرتب به آن برمیگردید و آن را باتوجه به داده ها و تصمیمات جدید به روز می کنید.

شفاف، واضح و دقیق مشخص سازید چه چیز جالب و متمایزی برای ارائه دارید.

قبل از آنکه شروع به نوشتن طرح کسب و کار خود کنید، به دقت با خود و هم تیمی هایتان فکر کنید که واقعا چه چیزی باعث شد یک کسب و کار راه بیندازید. آیا صرفا چون فارغ التحصیل شده اید باید هر چه زودتر کاری برای خود راه بیندازید یا چون یک دوست طراح سایت دارید میخواهید هرچه زودتر یک سایت بالا بیاورید. باید بدانید چه چیزی دارید که فکر میکنید میتوانید از آن درآمد کسب کنید. برای مثال اگر میخواهید یک فروشگاه آنلاین لوازم ورزشی راه بیندازید باید دقیق بدانید تفاوت شما با کسب و کار های الآن چیست. مثلا آیا شما برخلاف فروشگاه های دیگر، میخواهید فقط روی لوازم ورزشی یک ورزش خاص مانند بدنسازی تمرکز کنید؟ آیا با مربیان بدنسازی شهر خود در ارتباط نزدیک هستید یا خود شما مربی بدنسازی هستید؟ آیا میخواهید در کنار محصولات خود، محتوای مفید بدنسازی به مشتریانتان ارائه دهید؟

توجه داشته باشید قرار نیست فقط یک سری محصول بفروشید. شما میتوانید یک تجربه عالی بفروشید. مثلا یک بازی آنلاین بسازید که باعث شود پدر و مادر ها وقت بیشتری با بچه های خود بگذرانند. بنابراین قبل از اینکه برای نوشتن طرح کسب و کار خود دست به قلم شوید باید تکلیفتان را با خودتان مشخص کنید.

خیلی طولش ندهید!

چرا امروزه طرحهای کسب و کار را کوتاهتر مینویسند؟ یکی از مهمترین دلایل آن کمبود وقت و نیاز به اقدامات سریع است. مثلا فرض کنید میخواهید طرح کسب و کار خود را به یک سرمایه گذار ارائه دهید. اگر طرح شم خیلی بلند باشد احتمالا سرمایه گذار همه آن را بررسی نخواهد کرد.

تأکید می کنیم که شما باید ریز به ریز کسب و کار خود را نه تنها بلد باشید بلکه مکتوب نیز کرده باشید. اما لازم نیست همه آنها را در طرح خود بیاورید.

باید بتوانید طرح خود را مداوم تغییر دهید

در نظر داشته باشید که طرح کسب و کار یک سند زنده و باز است. در دنیای امروز تغییرات خیلی سریعتر از گذشته اتفاق می افتند. هنر شما تطابق با این تغییرات است. یکی از بهترین راهها برای کنترل تغییرات، داشتن یک سند مکتوب و به روز رسانی مداوم آنهاست. خیلی از تصمیمات استراتژیک شما براساس همین سند گرفته می شود. بنابراین لازم است اطلاعات آن به روز باشد.

چگونه یک طرح کسب و کار بنویسیم؟

۱- یک خلاصه مدیریتی تهیه کنید.

۲- شرکت و مدل کسب و کار خود را توضیح دهید.

۳- شرایط بازار را تحلیل کنید.

۴- محصول یا خدمت خود را معرفی کنید.

۵- استراتژی مارکتینگ و فروش خود را طراحی کنید.

۶- برنامه مالی و پیشبینی خود از هزینه ها، درآمدها و منابع مالی را مشخص سازید.

۷- همه موارد بالا را خلاصه کنید.

ممکن است موارد بالا ابتدا کمی گنگ به نظر برسد. در قسمت دوم این بحث هریک از این موارد را بسط خواهیم داد تا دیگر بدون درنگ بتوانید طرح کسب و کار خود را تهیه کنید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *