با این 4 راه، فرهنگ یادگیری را در سازمان خود جای بیندازید

با این ۴ راه، فرهنگ یادگیری را در سازمان خود جای بیندازید

تکنولوژی در حال تخریب همه صنعت‌ها و سازمان‌های فعال در آنهاست. یکی از پیامدهای انقلاب دیجیتال، تغییر در نیازهای تخصصی سازمانهاست. به‌عنوان‌مثال در تحقیقی که شرکت لینکدین انجام داده بود مشخص شد نیمی از پرتقاضاترین مهارت‌های امروز، در سه سال قبل حتی وجود هم نداشتند. ازاین‌رو، امروزه نیاز جدی به فرهنگ یادگیری سازمانی و رشد دائمی در سازمان‌ها احساس می‌شود. فرهنگی که باعث می‌شود همه کارکنان به‌طور مداوم توانایی‌ها و مهارت‌های خود را با نیازهای جدید تطابق دهند.

در سازمانی که فرهنگ یادگیری سازمانی حاکم است، دانسته‌های قبلی در مقایسه با پتانسیل یادگیری نادانسته‌ها از اهمیت بیشتری برخوردار است. همچنان که اگر یک‌قدم جلوتر برویم، می‌توان گفت توانایی پاسخ به سؤالات نیز از جایگاه پایین‌تری نسبت به توانایی پرسیدن سؤالات درست دارد. جای تعجب ندارد که شرکت‌های بزرگی مانند گوگل، امریکن اکسپرس و آی بی ام، یادگیری را بخشی مهم از سیستم مدیریت منابع انسانی خود کرده‌اند. اهمیت ایجاد و توسعه فرهنگ یادگیری سازمانی تا آنجاست که بسیاری آن را اصلی‌ترین پیشران موفقیت سازمان در دنیای جدید می‌دانند.

با این وجود به نظر می‌رسد که فرهنگ یادگیری سازمانی با توجه به تعریف آن یعنی “فرهنگی که از فکرهای باز، جست‌وجوی فردی برای دانش و یادگیری جمعی در راستای مأموریت و اهداف سازمان حمایت می‌کند” تعریف کرده است، هنوز بیشتر از آنکه یک فرهنگ رایج باشد، تنها در معدودی از سازمان‌ها (۱۰ درصد) یافت می‌شود. در تحقیقی که توسط شرکت Bersin انجام گرفته بود، مشخص شد که شرکت‌هایی که توانسته‌اند فرهنگ یادگیری سازمانی را در محیط کار خود جای بیندازند، با احتمال حداقل ۳۰% بیشتر از سایر شرکت‌ها توانسته‌اند در یک مدت طولانی رهبر بازار خود باشند.

با این ۴ راه، فرهنگ یادگیری را در سازمان خود جای بیندارید

اکنون قصد داریم به معرفی و توضیح چهار راه علمی برای گسترش و رشد فرهنگ یادگیری سازمانی بپردازیم.

یادگیری مستمر را پاداش بدهید

واقعیت این است که هرگونه تغییر در فرهنگ سازمان بدون برقراری یک سیستم پاداش رسمی برای تشویق کارکنان غیرممکن است، هرچند این سیستم پاداش اگر به‌گونه‌ای مؤثر پیاده نشده باشد، هیچ‌گونه ضمانتی برای تغییر فرهنگ ایجاد نخواهد کرد. متأسفانه بسیاری از مدیرانی که به اهمیت فرهنگ یادگیری سازمانی پی می‌برند، در عمل تمایل به کسب نتایج زودبازده و کوتاه‌مدت دارند که این نوع تمرکز بر عملکرد کوتاه‌مدت، دشمن یادگیری است. چون وقتی‌که از کارکنان نتایج، بازدهی و بهره‌وری کوتاه‌مدت خواسته می‌شود، آن‌ها دیگر نمی‌توانند وقتی برای یادگیری بگذارند.

توجه داشته باشید که پاداش یادگیری تنها تشویق و ارتقای کارمندان یادگیرنده نیست بلکه باید جو سازمان نیز بستری مناسب برای تفکر انتقادی باشد و فضا برای انتقاد و به چالش کشیدن فراهم باشد، چراکه فرهنگ یادگیری سازمانی بدون فراهم بودن چنین فضایی عملاً فقط یک رؤیا خواهد ماند. همچنین برای اینکه سازمانی نوآورانه داشته باشید باید جو سازمان را برای جروبحث‌ها و مخالفت‌های احتمالی آماده کنید.

بازخوردهای معنادار و سازنده بدهید

در عصری که سازمان‌ها غرق تمرکز بر ایجاد فضای مثبت کاری و نگرش مثبت نگرانه به کارکنان شده‌اند، غفلت از ارزش ویژه بازخوردهای منفی به کارکنان احساس می‌شود. بااین‌حال، بهبود هیچ‌چیزی بدون آگاهی از نقاط منفی آن غیرممکن است. وقتی به کارمندهای خود بازخوردهای منفی ندهید، ایراد کارهای آنها را گوشزد نکنید و به خیال خود، تنها روی نقاط مثبت تأکید کنید، نباید از او انتظار داشته باشید که  از وضعیت موجودش ارتقا یابد.

اما باوجوداینکه یکی از بهترین راهکارهای بهبود عملکرد کارکنان این است که نقاط ضعف کارشان به آنها گفته شود، مدیران ترجیح می‌دهند دنبال دردسر نباشند و از مکالمات سخت و مشکل خودداری می‌کنند و به همان نقاط قوت اکتفا می‌کنند. این موضوع، بیشتر از هر جای دیگر در ایجاد و تشویق فرهنگ یادگیری سازمانی مشکل‌ساز است، زیرا یکی از راه‌های تشویق کارکنان به کنجکاوی و یادگیری، تأکید بر شکاف بین وضعیت موجود و مطلوب است. به‌عبارتی‌دیگر باید کارکنان را از ندانسته‌هایشان آگاه کنید، بخصوص زمانی که این تذکر باعث شود آنها نیاز به تلاش بیشتر در خود ببینند.

اهمیت بازخورد دادن زمانی مشخص می‌شود که بدانیم اغلب مردم به‌طور عادی از نقاط ضعف خودآگاهی ندارند و یادآوری این نکات به آنها در جهت کمک به بهبودشان خواهد بود. اما با تمام این اوصاف، بازخوردهای منفی باید به شیوه‌ای سازنده و لطیف انجام شود، چراکه معمولاً بخصوص در فرهنگ‌های فردگرا، افراد چندان از بازخوردهای منفی استقبال نمی‌کنند.

رهبری با مثال

یکی دیگر از پیشران‌ها یا عوامل ایجادکننده فرهنگ یادگیری سازمانی به شما یعنی مدیر سازمان برمی‌گردد. رفتار مدیران بخصوص رفتارهایی که به‌صورت روتین و پیوسته انجام می‌گیرند، تأثیر شگرفی بر رفتار و عملکرد تیم دارند و هرچه مدیر رده بالاتر باشد، این تأثیر پررنگ‌تر خواهد بود. به همین دلیل، اگر می‌خواهید روحیه کنجکاوی و یادگیری را به تیم و افرادتان تزریق کنید، باید به رفتارهای خود توجه کنید.

برای این کار باید یادگیری و کنجکاوی را از خودتان شروع کنید. به‌عنوان یک اصل مدیریتی ” هرگز از کارکنانتان چیزی را نخواهید که خودتان آن را انجام نمی‌دهید”. اگر می‌خواهید کارکنانتان بیشتر مطالعه کنند، پس خودتان مطالعه را شروع کنید و بقیه را از عادت مطالعه خود مطلع کنید (برای مثال کتاب‌های موردعلاقه خود را به دیگران هدیه بدهید یا آخرین آموخته‌های خود را با دیگران نیز به اشتراک بگذارید). به همین شیوه، اگر می‌خواهید آنها کنجکاوتر باشند و روحیه یادگیری بالاتری داشته باشند، خودتان این رفتارها را شروع کنید. به‌عنوان‌مثال، یک مهارت جدید یاد بگیرید، داوطلب بشوید و کاری غیر مرتبط با کار اصلی‌تان انجام دهید یا کارهایی غیر از کارهای همیشگی‌تان انجام دهید. وقتی با مقداری نظم و کنجکاوی بتوانید در این کارها پیشرفت کنید، بقیه نیز به کنجکاوی و یادگیری تشویق می‌شوند.

نیروهای کنجکاو استخدام کنید

خیلی از اوقات در کنار مشکلات مدیریتی، سعی سازمان‌ها بر این است که با آموزش و توسعه کارکنان موجود می‌توان فرهنگ یادگیری سازمانی را در سازمان جای انداخت. اما باید توجه داشت که مشکل ریشه‌ای در استخدام بوده است. پس باید هرچه سریع‌تر در فرایند استخدام خود بازنگری کنید. وقتی استخدام را درست کنید دیگر نیاز کمتری به آموزش و توسعه افراد پیدا می‌کنید و اثربخشی را نیز بالا می‌برید.

وقتی افراد ذاتاً کنجکاو و یادگیرنده باشند، با خود این فرهنگ را به سازمان می‌آورند. یکی از بهتری راه‌های تغییر فرهنگ سازمانی، استخدام افراد جدید است. برای این منظور می‌توان از تست‌های شخصیت شناسی برای شناخت میزان کنجکاوی افراد استفاده کرد.

درمجموع، ایجاد و توسعه فرهنگ یادگیری سازمانی برنامه‌ای زمان‌بر است و نیاز به کمی صبر و حوصله دارد. برقراری سیستم پاداش در سازمان، ایجاد عادت یادآوری نقاط ضعف افراد، توجه مدیران به رهبری با مثال و استخدام نیروهای کنجکاو بازوهای کمکی اصلی شما در این راه خواهند بود.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *