همکاری در فروش ؛ در خانه و با اینترنت کسب درآمد کنید

کار در خانه و استفاده از فرصت عظیمی که به‌واسطه اینترنت و فضای آنلاین به وجود آمده است، آرزوی خیلی از افراد است. روش‌های مختلفی برای درآمدزایی از منزل وجود دارد که همکاری در فروش یا افیلیت مارکتینگ یکی از آنهاست. این روش که یکی از روش‌های دیجیتال مارکتینگ است، امروزه در ایران هم بسیار رایج گردیده است.

همکاری در فروش؛ در خانه و با اینترنت کسب درآمد کنید

همکاری در فروش چیست؟

همکاری در فروش رابطه همکاری بین یک کسب‌وکار و یک بازاریاب است که طی آن، فرد بازاریاب می‌تواند با فروش محصولات آن کسب‌وکار، درآمدی به‌عنوان کمیسیون یا پورسانت دریافت کند.

به بیانی دیگر، در سیستم همکاری در فروش ، بازاریاب یا همکار در فروش، می‌تواند محصولی را که خودش استفاده کرده است و آن را پسندیده است تبلیغات کند تا سایر افراد نیز ترغیب به خرید آن محصول شوند و به ازای هر خرید، درصدی از فروش را به‌عنوان سهم خود صاحب شود. البته در موارد زیادی افراد بدون اینکه خودشان محصول را استفاده کرده باشند نیز اقدام به همکاری در فروش می‌کنند اما احتمالاً اثرگذاری تبلیغات در حالت اول بیشتر است.

همکاری در فروش؛ در خانه و با اینترنت کسب درآمد کنید

سیستم همکاری در فروش چگونه کار می‌کند؟

شرکت‌هایی که از استراتژی همکاری در فروش در مارکتینگ خود استفاده می‌کنند، می‌توانند مسئولیت فروش محصولات خود را به طیف وسیعی از افراد مختلف با شبکه‌های ارتباطی متنوع بسپارند و در مقابل آنها را در فروش خود سهیم کنند.

هر سیستم همکاری در فروش شامل سه عضو مشخص است:

 1. فروشنده، تاجر یا Merchant: فروشنده چه یک استارتاپ باشد یا یک شرکت با سابقه و جاافتاده، کسی است که محصول را تولید کرده است و صاحب آن است. البته فقط محصول فیزیکی مدنظر نیست و یک پکیج آموزشی نیز می‌تواند محصول فروشنده باشد. در همکاری در فروش لازم نیست فروشنده خود را درگیر فروش محصول کند بلکه ممکن است تنها به توصیه‌هایی به بازاریاب اکتفا کند.
 2. بازاریاب، تبلیغ‌کننده، ناشر یا Affiliator: فرد یا حتی کسب‌وکاری است که بازاریابی محصول شرکتی دیگر را انجام می‌دهد. به‌عبارتی‌دیگر، هدف نهایی بازاریاب یا ناشر این است که افراد را متقاعد کند که محصول، ارزش خریدن دارد و مزدش یعنی درصدی از فروش را به‌عنوان کمیسیون یا پورسانت دریافت می‌کند. هر یک از بازاریاب‌ها یک کد جداگانه دارد. بنابراین فروشنده از روی این کد می‌فهمد که این خرید نتیجه فعالیت کدام بازاریاب است. معمولاً این بازاریاب‌ها توانسته‌اند در وبلاگ یا صفحه شخصی خود تعداد قابل‌توجهی از مخاطب را برای خود ایجاد کنند.
 3. مشتری نهایی: مشتری نهایی، کسی که نهایتاً برای محصول پول پرداخت می‌کند، ممکن است از این سیستم همکاری در فروش باخبر باشد یا نه. به هر حال در اکثر موارد، این سیستم تأثیری در افزایش قیمت محصول ندارد.

همکاری در فروش؛ در خانه و با اینترنت کسب درآمد کنید

فرایند پرداخت در سیستم همکاری در فروش چگونه است؟

همکاری در فروش روشی جالب است که افراد می‌توانند بدون اینکه صاحب محصولی باشند، فروش کنند و به درآمدی مناسب برسند. اما نحوه پرداخت کمیسیون بازاریاب‌ها به روش‌های گوناگونی است. سه روش کلی زیر از آن جمله‌اند:

پرداخت به ازای درصدی از قیمت فروش

این حالت، استانداردترین روش پرداخت در همکاری در فروش است.  در این روش، فروشنده یا تاجر درصدی از کل قیمت فروش را به بازاریاب می‌دهد.

پرداخت به ازای سرنخ

این روش، پیچیده‌تر از روش قبلی است. این روش بر اساس نرخ تبدیل به بازاریاب‌ها پورسانت پرداخت می‌کند. بازاریاب باید مشتری را قانع کند که از وبسایت فروشنده بازدید کند و کار خاصی را انجام دهد، به‌عنوان‌مثال در آن سایت ثبت‌نام کند، نسخه آزمایشی محصول را استفاده کند یا نرم‌افزار آنها را دانلود کند.

پرداخت به ازای کلیک

این روش را معمولاً فروشنده‌هایی استفاده می‌کنند که هدف اصلی‌شان از همکاری در فروش افزایش بازدید سایت است. بنابراین به ازای هر کلیکی که در سایت یا حساب شخصی بازاریاب انجام می‌شود و مشتری را به سایت فروشنده می‌رساند، بازاریاب پورسانت دریافت می‌کند.

همکاری در فروش؛ در خانه و با اینترنت کسب درآمد کنید

چرا همکاری در فروش؟

حال که چیستی همکاری در فروش را توضیح دادیم بهتر است کمی هم در مورد مزایای آن حرف بزنیم. به‌طور خلاصه مزیت‌های همکاری در فروش شامل موارد زیر می‌شود:

 1. درآمد در خانه: این یک واقعیت است که تغییرات تکنولوژیک، ساعت کاری ۸ تا ۵ را برای افراد نسل جدید با یک علامت سؤال روبرو کرده است و درآمد از خانه به علت ویژگی‌های مثبت زیادی که دارد شغل رؤیایی بسیاری از افراد است.
 2. درآمد مداوم: یکی دیگر از تغییرات شغل‌های اینترنتی نسبت به شغل‌های سنتی این است که در شغل‌های اینترنتی می‌توان در همه ساعات شبانه‌روز درآمد داشت، حتی در لحظاتی که خودتان کار نمی‌کنید. به‌عنوان‌مثال ممکن است محصولی را که شما یک هفته قبل تبلیغ کرده‌اید دیشب ساعت ۲ فروخته باشید و این، مخالف آن چیزی است که در شغل‌های سنتی اتفاق می‌افتاد.
 3. درآمد مبتنی بر عملکرد: اصولاً همکاری در فروش بعنوان یکی از روش‌های درآمدی مبتنی بر عملکرد شناخته می‌شود. درآمد مبتنی بر عملکرد یعنی اینکه چقدر کار کنید همان‌قدر درآمد خواهید داشت و هر کس به‌اندازه زحمت و البته هنر خود می‌تواند درآمد داشته باشد. بنابراین در سیستم همکاری در فروش، درآمدتان فقط و فقط به خودتان بستگی دارد.
 4. معاف از خدمات مشتری: خدمات مشتری یکی از پرکارترین بخش‌های هر سازمان است. در سیستم همکاری در فروش این بار با اینکه شما تبلیغ می‌کنید و محصول می‌فروشید اما باز خدمات مشتری کاملاً بر دوش فروشنده یا ناشر است.

همکاری در فروش یک رابطه برد=برد بین کسب‌وکارها و افرادی است که می‌خواهند از وبلاگ یا صفحه شخصی پرمخاطب خود برای درآمدزایی استفاده کنند. البته این روش، روشی جدید نیست و از گذشته هم وجود داشته است. اما تفاوتی که دنیای اینترنت ایجاد کرده است این کار را خیلی آسان‌تر از قبل کرده است. دیگر نیاز نیست افراد مغازه به مغازه و فردبه‌فرد، یک محصول را تبلیغ کنند. هر کس می‌تواند با تکیه بر تولید یک محتوای قوی، وبلاگ یا صفحه‌ای شخصی در شبکه‌های اجتماعی بسازد و از مخاطب آن برای تبلیغ محصولات برندها استفاده کند.

One thought on “همکاری در فروش ؛ در خانه و با اینترنت کسب درآمد کنید”

 1. سلام

  جالبه برام از وقتی اومدم سایتتون ۱ ساعت گذشته و متوجه نشدم خخخخ

  هرچی میچرخم اینجا قسمت هایی که دوست دارم پیدا میکنم

  سایت خوبی پیدا کردم ولی سر سری سایتتونو دیدم حالا سایتتونو تو گوشیم سیو کردم وقتم ازاد شد میام دوباره میبینم

  ممنون

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *