چرا بازاریابی رسانه های اجتماعی در بازاریابی دیجیتال مهم است؟

چرا بازاریابی رسانه های اجتماعی در بازاریابی دیجیتال مهم است؟

قبل از ورود به اهمیت بازاریابی رسانه های اجتماعی در بازاریابی دیجیتال، بیایید کمی تاریخ بازاریابی و تجارت را بررسی کنیم. تا زمانی که یک محصول در بازار وجود داشته باشد، همیشه نیاز به فروش آن به مخاطبان مورد هدف نیز وجود دارد. بازاریابی به اندازه تمدن، قدمت دارد. در درجه اول به این دلیل که به عنوان انسان، به داشتن چیزها و نیاز داشتن به آنها نیاز داریم، به خصوص اگر فرد دیگری آن را داشته باشد. سیستم داد و ستد کالا، تبادل مستقیم کالا و خدمات را با کالاها و خدمات دیگر در نظر می گیرد. حتی قبل از اینکه مفهوم پول معرفی شود، این موضوع با ارتباطات انسانی وجود داشته است. ارتباطات انسانی که مبنای آغاز تمدن است، راه مشابهی را برای بازاریابی در نظر می گیرد.

چرا بازاریابی رسانه های اجتماعی در بازاریابی دیجیتال مهم است؟

روش های تبلیغات برای محصولات نیز با توجه به زمان تغییر کردند. با معرفی مفهوم پول، همه چیز به سرعت تغییر کرد و کسب و کارها پدید آمدند. محصولات جدیدی در بازار عرضه شدند که باعث شد بازرگانان برای کسب و کار به راه های دور سفر کنند. ارتباطات انسانی که مبنای تجارت بود، با پیشرفت تکنولوژی، شروع به تغییر کرد. بازاریابی با معرفی چاپ، که در آن بازرگانان، از قدرت مواد چاپی برای تبلیغات محصولات استفاده می کردند، توسعه یافت. رسانه های رادیو و تلویزیون هم درگیر آن بودند، زیرا این رسانه ها در میان توده های مردمی محبوبیت داشتند.

ظهور اینترنت

در حال حاضر در قرن بیست و یکم، بازاریابی در اینترنت در حال رشد و پیشرفت است. فناوری پیشرفت کرده است به طوری که بازاریابی دیجیتال تبدیل به راه بازاریابی در دنیای تجارت فعلی شده است. بازاریابی دیجیتال چیزی جز ایجاد آگاهی و تبلیغ برند یا محصولات آنلاین با استفاده از تمام کانال های دیجیتال موجود نیست. از آنجایی که رسانه های دیجیتال منبع فزاینده سرگرمی، خرید، اخبار و تعامل اجتماعی هستند، مشتریان نه تنها در معرض گفته های شرکت ها در مورد محصولاتشان هستند بلکه باید به آنچه رسانه ها، دوستان، هم سالان و .. نیز می گویند، گوش دهند. در دنیای امروز، نادیده گرفتن بازاریابی دیجیتالی مانند ایجاد یک کسب و کار و صحبت نکردن در مورد آن است.

رسانه های اجتماعی = عاشق صفحه گسترده جهانی

Statista می گوید: « انتظار میرود تعداد کاربران جهان در سال ۲۰۲۰ به  حدود ۲.۹۵ میلیارد نفر برسند، چیزی حدود یک سوم کل جمعیت زمین».

بازاریابی دیجیتال به تنهایی، به شاخه های مختلف تقسیم می شود و بازاریابی رسانه های اجتماعی یکی از آنها است. رسانه های اجتماعی یک اصطلاح کلیدی برای تمام کانال های ارتباطی آنلاین اختصاص داده شده به جامعه است که مبتنی بر ورودی، تعامل، اشتراک گذاری محتوا و همکاری است. اگر چه اولین ابر کامپیوترها (super computers)، در دهه ۱۹۴۰ ایجاد شدند، اولین سایت رسمی رسانه های اجتماعی قابل تشخیص نیز، Six Degrees، در سال ۱۹۹۷ ایجاد شد که کاربران قادر به آپلود پروفایل و دوستی با یکدیگر بودند. اولین سایت های وبلاگ نویسی در سال ۱۹۹۹ محبوبیت پیدا کردند، احساسات رسانه های اجتماعی را مشتعل کردند و هنوز هم بین مردم محبوب هستند.

می توان گفت که رسانه های اجتماعی در اوایل دهه ۲۰۰۰ با محبوب شدن سایت هایی مانند MySpace و LinkedIn  رونق گرفتند. یوتیوب نیز که در سال ۲۰۰۵ عرضه شد، یک پلتفرم برای کاربران ایجاد کرد تا بتوانند با استفاده از اشتراک گذاری ویدئو از فاصله های دور، با دیگران در اراتباط باشند. در سال ۲۰۰۶، فیس بوک و توییتر، چهره ارتباطات آنلاین را تغییر دادند و همچنان به عنوان محبوب ترین شبکه های اجتماعی در اینترنت باقی مانده اند.

رسانه های اجتماعی و بازاریابی آن برای کسب و کار

امروزه انواع مختلفی از سایت های شبکه های اجتماعی وجود دارند که بعضی از آن ها محبوب تر از دیگران هستند، اما حتی کوچکترین آنها نیز مورد استفاده قرار می گیرند زیرا هر کدام به یک فرد بسیار متفاوت می پردازد. به همین دلیل شرکت ها باید بازاریابی رسانه های اجتماعی را در استراتژی بازاریابی دیجیتال خود قرار دهند. زیرا این یکی از بهترین راه های موجود برای ارتباط مستقیم با مشتریان یا مشتریان بالقوه است. اکنون، رسانه های اجتماعی این قدرت را دارند که بر روی تصمیم خرید تاثیر بگذارند، خواه کسب و کار B2B باشد یا خواه کسب و کار B2C.

بازاریابی رسانه های اجتماعی با ایجاد محتوا و به اشتراک گذاری آن در سیستم های مختلف رسانه های اجتماعی، به منظور دستیابی به اهداف خاص بازاریابی و تبلیغاتی شرکت انجام می شود. بازاریابی رسانه های اجتماعی شامل ارسال تصاویر و متن به روز، فیلم ها و سایر فرم های محتوایی است که مخاطبان را هدایت می کند. اما اینها، آن طور که به نظر می رسند ساده نیستند. بازاریابان سازمان ها باید ابتدا بر ایجاد استراتژی های بازاریابی رسانه های اجتماعی و اجرای درست آنها تمرکز کنند تا بتوانند به موفقیت دست یابند. این شامل نوع محتوایی که ایجاد می شود، شناسایی پلت فرم های رسانه های اجتماعی که مشتریان بالقوه از آنها استفاده می کنند، بررسی منظم رسانه های اجتماعی، می باشد.

بیایید ببینیم که بازاریابی رسانه های اجتماعی در چه مواردی به شرکت ها کمک می کند تا کسب و کار خود را توسعه دهند.

نمایش برند و افزایش شناخت آن در میان مردم

کانال های رسانه های اجتماعی را می توان به عنوان کانال های خبری مورد استفاده قرار داد زیرا می توان از آنها برای صدا و محتوای برند استفاده کرد. از هر فرصتی که برای ترکیب محتوا با پلت فرم های مختلف استفاده می کنید باعث می شود تا بیشتر در معرض نمایش و دید قرار بگیرید. این مهم است زیرا به طور همزمان کار شما را برای مشتریان جدید، آسان تر و قابل دسترس تر می سازد و شما را با موارد موجود آشنا می کند. میزان دسترسی شما نیز می تواند با تبلیغ شفاهی توسط مشتریان افزایش یابد، که در اصطلاح بازاریابی رسانه های اجتماعی به معنی به اشتراک گذاری و نظر دادن مثبت است.

توسعه وفاداری برند

برند هایی که به صورت منظم در کانال های رسانه های اجتماعی خود فعالیت می کنند، وفاداری بیشتری نسبت به مشتریان دارند. اگر طرح بازاریابی رسانه های اجتماعی مانند استراتژی های موثر برای ارزش دادن به مخاطبان وجود داشته باشد، جامعه  آنلاین رشد خواهد کرد و اعتماد بیشتری نسبت به قبل به شما خواهند داشت. اعتماد، قدرت و وفاداری، عناصر مهمی برای تصمیم خرید هستند.

بهبود تجربه مشتری و خدمات مشتری

در هسته اصلی رسانه های اجتماعی، یک کانال ارتباطی مانند ایمیل یا تماس تلفنی وجود دارد. اما هنگامی که یک مشتری تماس می گیرد، این یک مکالمه یک به یک است. اگر شخصی از طریق کانال های رسانه های اجتماعی به شما دسترسی پیدا کند، کل سناریو تغییر می کند، به این دلیل که مخاطبان شما می توانند ببینند که شما چگونه به نیازهای آنها پاسخ داده و عکس العمل نشان می دهید. به عنوان مثال، اگر یک مشتری از محصول شما شکایت کند، شما می توانید بلافاصله از او عذرخواهی کنید و برای درست کردن آن ایراد، اقدامی انجام دهید. یا اگر یک مشتری شما را تحسین می کند، می توانید از او تشکر کنید و اگر امکان دارد، می توانید محصولات دیگری را نیز به او توصیه کنید. خدمات دادن به مشتریان بزرگ و همچنین خدمات رسانی بد نیز، می تواند از طریق دنیای دیجیتال پخش شود. همه اینها بستگی به این دارد که چگونه از کانال تان استفاده می کنید.

شانس (احتمال) ارتباط با شیوه های غیر رسمی با محتواهای مختلف

از طریق روش مستقیم ایمیل و یا حتی از طریق وب سایت ها، نوع تعاملی که شرکت ها با مشتریان خود دارند، به روش های رسمی محدود می شود. کانال های رسانه های اجتماعی فرصتی برای بازاریابان فراهم می کنند تا با مشتریان از طریق یک روش غیر رسمی ارتباط برقرار کنند، که می توانند از فرم های محتوا از جمله تصاویر، پادکست ها، فیلم ها و غیره نیز استفاده کنند. می توانید به محتوایتان، طنز اضافه کنید و با اضافه کردن طنز به محتوایتان، مخاطبان قادر خواهند بود تا بخش سرگرم کننده ی تبلیغ شما را به جای گفتگوهای جدی تجاری ببینند.

افزایش ترافیک دیجیتال

بدون بازاریابی رسانه های اجتماعی، تنها افرادی که با کسب و کار شما آشنا هستند وجود خواهند داشت و ترافیک ورودی شما محدود به افرادی است که کلمات کلیدی شما را جستجو می کنند. پروفایل های رسانه های اجتماعی که در پلت فرم فرم های مختلف اضافه کرده اید، مسیرهایی هستند که می توانند مشتری بالقوه را به وب سایت شما هدایت کنند و هر بخش از محتوا که در این پروفایل ها سندیکا می شود، فرصتی برای بازدیدکنندگان جدید خواهد بود. این به این معنی است که اگر محتوایی با کیفیت بیشتر در کانال های رسانه های اجتماعی قرار دهید، ترافیک ورودی بیشتری تولید می شود و در نهایت منجر به تغییر بیشتر خواهد شد.

احیای بازاریابی ایمیل با رسانه های اجتماعی

بازاریابی ایمیل هنوز یکی از موفق ترین روش های بازاریابی آنلاین برای ایجاد مشتری است. با مزایایی که بازاریابی ایمیل ارائه می دهد درست نیست که آن را نادیده بگیریم. کانال های رسانه های اجتماعی برای احیای بازاریابی ایمیل، می توانند با روش های زیر یکپارچه شوند:

  1. دعوت نامه برای ثبت یک ایمیل
  2. مسابقه و جوائز
  3. ارائه Lead Magnets (مگنت های سربی) (هدف مگنت سرب این است که حداکثر تعداد هدایت های هدفمند که برای یک پیشنهاد دریافت می کنید را به حداکثر برسانید).
  4. دکمه های اشتراک گذاری د رسانه های اجتماعی

رتبه بندی بهتر SEO

فعال بودن در کانال های رسانه های اجتماعی می تواند به عنوان سیگنال های برند برای موتورهای جستجو عمل کند که نشان دهد برند، معتبر، قابل اعتماد و قانونی است. برای SEO بهتر، دیگر کافی نیست که به طور منظم بلاگ ها را به روز کنید، زیرا گوگل و دیگر موتورهای جستجو ممکن است رتبه بندی آنها را با استفاده از رسانه های اجتماعی محاسبه کنند،  به این دلیل که برند های قوی تقریبا همیشه از بازاریابی رسانه های اجتماعی استفاده می کنند.

کاهش هزینه های بازاریابی

داستان های فوق العاده ای از شرکت هایی که بعد از استفاده از بازاریابی رسانه های اجتماعی، از ورشکستگی به موفقیت رسیدند، وجود دارد. به طور همزمان، چند شرکت وجود دارند که در رسانه های اجتماعی وحشتناک هستند و به سادگی وقت خود را تلف می کنند. بازاریابی رسانه های اجتماعی یکی از استراتژی هایی است که اگر بازاریاب تنها یک ساعت در روز را برای توسعه محتوای خاص و استراتژی های مورد نیاز کسب و کار قرار دهد آنگاه شما می توانید نتایج را ببینید. حتی تبلیغاتی که از طریق فیسبوک و توییتر انجام می شود نسبت به کانال های تبلیغاتی سنتی، نسبتا ارزان است و از مزایای مشاهده تجزیه و تحلیل نتایج نیز برخوردار است.

این ها مزایای اصلی یک برنامه مدون مداوم رسانه های اجتماعی طولانی مدت هستند اما اگر هنوز درگیر شروع بازاریابی رسانه های اجتماعی برای کمپین بازاریابی خود هستید، به یاد داشته باشید که رقبای شما در حال حاضر در رسانه های اجتماعی حضور دارند و این بدان معنی است که آنها تمام ترافیک بالقوه رسانه اجتماعی شما را در اختیار گرفته اند. و اگر به نوعی، شما در رسانه های اجتماعی حضور ندارید، این بدان معناست که این زمینه برای شما باز است. به جز آن، اگر در رسانه های اجتماعی حضور پیدا کنید، چیزی از دست نمی دهید. در مقایسه با سایر کانال های بازاریابی، مقدار زمان و پولی که برای شروع در رسانه های اجتماعی نیاز است، حداقل است. هرچه زودتر از مزایای آن استفاده کنید.

بخش پایانی

بازاریابی رسانه های اجتماعی، روشی است که اگربه  درستی انجام می شود، می تواند منجر به مشتریان بیشتر، ترافیک بیشتر، و به نوبه خود تغییر بیشتر شود. در بازاریابی رسانه های اجتماعی، روز به روز، تغییرات جدیدی اتفاق می افتند که شرکت ها باید در استراتژی خود لحاظ کنند. چیزی که حتمی است این است که بازاریابی رسانه های اجتماعی پابرجاست. عمدتا به این دلیل که، آن بیشتر مربوط به مردم است تا مربوط به تکنولوژی. بنابراین دانش خود را به روز نگه دارید و همیشه خود را برای پیش بینی آنچه که برای کسب و کار شما مهم است، آماده کنید.

 

 

 

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *