فرهنگ کار تیمی

چگونه فرهنگ کار تیمی را در سازمان تان ایجاد کنید؟

پرورش کار تیمی، در گرو ایجاد محیطی سازمانی است که برای «همکاری» ارزش قائل است. در یک محیط کار تیمی، افراد معتقدند که فرآیند تفکر، برنامه ریزی، تصمیم گیری و عمل کردن، تنها زمانی که به صورت گروهی صورت بگیرد می تواند به بهترین شکل ممکن انجام شود. در واقع این افراد به این جمله باور دارند که «هیچ کدام از ما نمی تواند بهتر از همه ما باشد».

با وجود نیاز بیش از پیش سازمان ها به وجود فرهنگ کار تیمی، همچنان در بسیاری از محیط های کاری چنین فرهنگی شکل نگرفته است. بیشتر افراد در محیط جامعه برای رقابت کردن پرورش داده می شوند. همه ما می خواهیم از بقیه بهتر باشیم. به ما آموزش داده نمی شود که چگونه به عنوان عضوی از یک گروه می توانیم به بهبود خودمان و دیگران کمک کنیم. در این مقاله راهکارهایی را به شما ارائه می دهیم که می توانید به کمک آن ها به بهترین نحو ممکن، روحیه ی کار تیمی را در سازمانتان ایجاد کنید.

فرض کنید شما یک شرکت نوپا در زمینه تکنولوژی دارید. اگر قرار باشد به کارمندان بخش فروش، بابت فروشی که هر یک از آن ها انجام می دهند پاداش بدهید، هر فردی تنها روی میزان فروش خودش تمرکز می کند و سعی در رقابت خواهد داشت. اما اگر شرکت شما به هر فروشنده سهمی از درآمد شرکت را به طور مساوی بدهد، به طور خودکار همکاری کارمندان با هم بیشتر می شود.

در این شرایط تمام کارمندان توجه خود را روی رضایت کامل مشتری و بیشتر کردن فروش کل مجموعه قرار می دهند. امروزه شرکت ها هرچه بیشتر به اهمیت ایجاد روحیه تیمی پی برده اند. اما همچنان در بسیاری از سیستم ها، به کارمندان بر اساس فعالیت فردی، خلاقیت و ایده های آن شخص پاداش می دهند و کار تیمی مورد تشویق قرار نمی گیرد.

اما چگونه فرهنگ کار تیمی را ایجاد کنیم؟

برای ایجاد فرهنگ کار تیمی، می توانید از راهکارهای موثر زیر کمک بگیرید:

  • سوپروایزرها و مدیران هر بخش را درگیر کار تیمی بکنید: هیچ کسی در سازمان مالک بخش خودش نیست. افراد مسئول بخش های مختلفی هستند که با همکاری با سایر بخش ها می توانند به نتیجه مورد نظر سازمان برسند. بنابراین مهم است که مدیران و افرادی که در جایگاه بالاتری نسبت به سایر کارمندان قرار دارند، با افراد دیگر به عنوان مسئولان اصلی قسمتی از یک تیم بزرگ رفتار کنند.
  • رابطه ی مدیران با مدیران باید بر اساس مدل کار تیمی باشد: فرهنگ کار تیمی باید در هر شرایطی در سازمان حفظ بشود و مدیران در تلاش باشند تا به جای رقابت با سایر مدیران، در مواقع بحرانی با همکاری، مسایل مختلف را حل و فصل کنند.
  • تک تک افراد سازمان باید از ارزش کار تیمی آگاه باشند: این بسیار مهم است که فرهنگ کار تیمی و ارزش آن برای تک تک اعضای سازمان از پایین ترین نفرات تا رده های بالا کاملا جا افتاده باشد.
  • کار تیمی باید تشخیص و پاداش داده بشود: ارزش کاری که هر فرد، حتی متخصصین سازمان انجام می دهند، بدون شک از ارزش کاری که در کنار تیم انجام می دهند کمتر خواهد بود. موفقیت در کار تیمی باید به اندازه ی موفقیت های فردی مورد توجه قرار بگیرد.
  • سیستم مدیریت عملکرد باید روی کار تیمی تاکید و ارزش گذاری کند: زمانی که سیستم مدیریت عملکرد بر اساس کار تیمی عمل کند، کارمندان متوجه می شوند که نتایج مورد انتظار شرکت باید در قالب گروه های کاری موفق ایجاد بشود.

توصیه هایی برای ساختن تیم های موفق سازمانی:

اگر تنها در مواقع خاصی از سال شروع به شکل دهی تیم های درون سازمانی می کنید، فرهنگ کار تیمی در سازمانتان ایجاد نخواهد شد. باید به فرآیند تیم سازی به عنوان وظیفه ی روزمره ی سازمانتان نگاه کنید. این ۵ توصیه می توانند به ایجاد فرهنگ تیمی در سازمان شما کمک کنند:

تیم ها را برای حل مشکلات اصلی سازمان و بهبود فرآیند کار تشکیل بدهید.

آموزش کار تیمی را در سیستم کاری خود قرار بدهید، در این صورت زمانی که گروهی تشکیل می شود، انرژی افراد گروه به جای حل مشکلات کار گروهی، بر روی حل مساله متمرکز خواهد شد. اگر نسبت به این مورد بی توجه باشید، تیم شما حداقل ۸۰ درصد از زمان خودش را صرف ایجاد رابطه های درون تیمی خواهد کرد و تنها ۲۰ درصد انرژی را برای حل مشکلات صرف می کند.

ملاقات های دپارتمان ها را برای مرور پروژه ها و بررسی میزان پیشرفت و روند کار نگه دارید.

اگر کاری خوب پیش نمی رود، به بررسی روند کاری مشترکی که اعضای هر گروه با هم انجام داده اند بپردازید. معمولا در این مواقع، مشکل از افراد حاضر در تیم نیست. مشکل اصلی اختلاف نظرهایی است که درباره مسائل مورد نظر هر گروه ممکن است پیش بیایند.

رویدادهای جذاب و مفرح را در برنامه ی کاری سازمان بگنجانید.

ملاقات های زمان ناهار را کنسل کنید و به جای آن افراد تیمتان را به یک رویداد ورزشی دعوت کنید. در یک رستوران زیبا برای شام جا رزرو کنید و یا افراد تیم را به کوهنوردی و پیاده روی ببرید. سعی کنید هر ماه چنین رویدادهایی را برای افزایش انرژی و تقویت روابط کارمندانتان برگزار کنید.

  • از تمرین های کار گروهی و شوخی کردن در جلسات استفاده کنید.

هر هفته زمانی را برای جمع شدن اعضای تیم اختصاص بدهید و حدود ۱۰ دقیقه از جلسه را به صحبت کردن و از بین بردن فضای سردی که ممکن است بین افراد وجود داشته باشد بگذرانید. صحبت کردن، خندیدن و نزدیک تر شدن اعضا به هم، در پیشرفت کار افراد به عنوان اعضای گروه کمک بسیاری خواهد کرد.

برای موفقیت تیم ها جشن همگانی بگیرید.

راه های زیادی برای جشن گرفتن وجود دارد. این بستگی به شما و فرهنگ سازمانی تان دارد که تا چه اندازه می توانید برای این رویدادها زمان و انرژی بگذارید. می توانید افراد را به یک شام دوستانه دعوت کنید و یا در محیط شرکت با چای و شیرینی یک جشن همگانی بگیرید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *