چگونه یک کسب و کار آنلاین راه اندازی کنیم؟

چگونه یک کسب و کار آنلاین راه اندازی کنیم؟

امروزه کسب و کارهای آنلاین در ایران رونق بسیار بیشتری پیدا کرده اند. افراد زیادی با صرف کمی خلاقیت و هزینه ی مالی و زمانی، توانسته اند به موفقیت های بسیاری در این زمینه برسند. اگر شما هم در فکر شروع کسب و کاری در فضای مجازی هستید، قبل از شروع هر چیزی، باید از مبانی این کار آگاه شوید. زمانی که شروع به راه اندازی یک کسب و کار آنلاین می کنید، راه های اثبات شده ای وجود دارد که موفقیت شما در این زمینه را تضمین می کنند. ۷ اقدام مهم در رابطه با شروع هر کسب و کاری در فضای مجازی وجود دارد که افراد موفق در این عرصه، از آن ها به خوبی استفاده کرده اند. با این مقاله تا انتها همراه باشید.

۱- نیازی را پیدا کنید و به آن پاسخ بدهید:

اشتباه بزرگی که بسیاری از افراد در شروع راهشان مرتکب آن می شوند، این است که ابتدا به محصول فکر می کنند و بعد به بازار. اما در واقع باید برعکس باشد. شما در ابتدا باید بازارتان را پیدا کنید. باید بدانید که مخاطب مورد نظر شما به چه چیزی نیاز دارد و به آن نیاز پاسخ بدهید. یکی از راه هایی که به کمک آن می توانید نیازهای بازار را پیدا کنید، یک جستجوی اینترنتی ساده است. فروم های اینترنتی، مملوء از مباحث مختلف و اطلاعاتی عالی است که کمبود ها و نیازهای بازار را مشخص می کند. ببینید مردم در رابطه با چه چیزهایی گفتگو می کنند، چه نیازها و چه انتظاراتی دارند. از کلید واژه ی مورد نظرتان، برای پیدا کردن سایت ها و فروم های مختلف استفاده کنید. مثلا اگر کارتان فروش محصولات کمپ است، واژه ی سفر یا طبیعت گردی را جستجو کنید.

۲- محصولتان را به شیوه ی درست معرفی کنید:

برای معرفی و ارایه ی محصول به بازار، این ۹ مرحله را در نظر بگیرید:

 • یک تیتر جذاب برای محصول بنویسید.
 • توضیح بدهید که محصول شما چه مشکلاتی را حل می کند.
 • با حل مشکل، برای محصولتان ایجاد اعتبار کنید.
 • نظر افرادی که از این محصول استفاده کرده اند را بپرسید و آن را در دسترس دیگران قرار بدهید.
 • در رابطه با محصول و اینکه چه فایده ای برای مصرف کننده دارد صحبت کنید.
 • تخفیف بدهید.
 • ضمانت محکمی برای محصولتان ارایه بدهید.
 • در مخاطب حس اضطرار و نیاز ایجاد کنید.
 • بفروشید.

همواره این موضوع را مد نظر داشته باشید که محصول شما چه مشکلاتی را می تواند حل کند و چه برتری ای نسبت به رقبا دارد. از دید مشتری نگاه کنید و از خودتان بپرسید: «فایده ی این محصول برای من چی است؟»

۳- سایت تان را طراحی کنید:

زمانی که بازار را پیدا کردید و مراحل به فروش رساندن محصول را انجام دادید، وقت آن رسیده است که کسب و کار کوچک تان را در فضای مجازی راه بیاندازید. یادتان باشد، صفحه ی اول وب سایت تان باید طراحی ساده و گیرایی داشته باشد. سایت شما فقط ۵ ثانیه برای جذب مخاطب زمان دارد. سایت ساز های رایگان زیادی وجود دارد که می توانید از آن ها بهره ببرید. اما پیشنهاد ما این است که از یک طراح سایت کمک بگیرید و ظاهری حرفه ای به کسب و کارتان ببخشید.

۴- سایت را برای موتورهای جستجو بهینه سازی کنید:

تبلیغات (پولی) گوگل، ساده ترین راه برای بالا بردن ترافیک سایت و جذب مخاطب است. اما اگر نمی توانید در ابتدا هزینه ی تبلیغات را بپردازید، باید رتبه ی سایت تان را با ارایه ی محتوای خوب و رعایت نکات سئو، در جستجوی گوگل بالا بیاورید. با جستجوی کلیدواژه ی «سئو»، می توانید صدها ویدیو، مقاله و دوره های آموزشی در این رابطه پیدا کنید که در افزایش رتبه ی سایت تان به شما کمک خواهند کرد. همچنین می توانید از تخصص افراد استفاده کنید و سئوی سایت تان را به یک فرد حرفه ای بسپرید.

۵- خودتان را حرفه ای معرفی کنید:

اکثر افراد از اینترنت برای دریافت اطلاعات مختلف استفاده می کنند. با فراهم کردن اطلاعات مورد نیاز مخاطب تان به صورت رایگان و اشتراک گذاری آن در سایت های دیگر، به راحتی می توانید ترافیک بیشتری را جذب سایت تان بکنید. همیشه لینکی در سایت با این ارجاعات داشته باشید:

 • یک پی دی اف یا ویدیوی حرفه ای رایگان. هر محتوای با کیفیت و کاربردی که در رابطه با حوزه ی فعالیت سایت تان باشد.
 • قرار دادن لینک اشتراک گذاری شبکه های اجتماعی در زیر تمامی مطالب و محتوای قابل توجه سایت.
 • حضور در فروم ها و شبکه های اجتماعی و معرفی خودتان با محتوای جذاب و حرفه ای.

با این کارها می توانید خواننده های بیشتری را به سایت تان جذب کنید. خصوصا از سمت سایت های دیگری که به مطالب شما لینک داده اند. این یکی از تکنیک های فوق العاده موثر در افزایش رتبه و ترافیک سایت است.

۶- از ایمیل مارکتینگ استفاده کنید:

قدرت ایمیل مارکتینگ را در تبدیل مخاطب به خریدار واقعی دست کم نگیرید. بهتر است در صفحه ی اول سایت تان از مخاطب بخواهید که در صورت تمایل ایمیل خودش را وارد کند تا از اخبار، مقالات جدید و تخفیفات مختلف باخبر بشود. با این کار:

 • چیزی را به مخاطب ارایه می دهید که خودش درخواست کرده است.
 • رابطه ی طولانی و بهتری با مخاطب تان برقرار می کنید.
 • می توانید ۱۰۰ درصد بازخورد بگیرید.
 • ایمیل مارکتینگ بسیار ارزان تر و موثر تر از آگهی های چاپی، تلویزیون و یا تبلیغات در وب سایت های دیگر است.

۷- از مشتریان قبلی کسب درآمد کنید:

ترغیب مخاطب به اولین خرید، یکی از سخت ترین و هزینه بر ترین مراحلی است که باید پشت سر بگذارید. اما یکی از مهم ترین استراتژی های بازاریابی اینترنتی، ایجاد ارتباط دایمی با مشتریان قبلی است. جالب است بدانید، حداقل ۳۶ درصد از افرادی که یک بار از شما خرید کرده اند، دوباره به این کار تمایل نشان خواهند داد. بنابراین، ایجاد رابطه ای قوی و اهمیت دادن به مشتریان قبلی، می تواند فروش تان را چند برابر کند.

 • هدیه ی کوچکی برای خرید دوم در نظر بگیرید.
 • کد تخفیف ویژه برای مشتریان قبلی بفرستید.
 • در ایمیل تشکر از خرید، لینکی به محصولات مشابه بدهید.
 • بابت خرید و وفاداری مشتریان، به آن ها با دادن هدایا و تخفیفات ویژه پاداش بدهید. به زودی این مشتریان وفاداری بیشتری به شما نشان خواهند داد.

فضای آنلاین آنقدر به سرعت در حال تغییر است که یک سال از آن برابر با ۵ سال تحولات فضای کسب و کار در دنیای واقعی است. اما مبانی ایجاد و رشد یک کسب و کار آنلاین، موضوعی ثابت است که در هر زمانی می تواند به موفقیت بیشتر شما در این زمینه کمک کند. اگر برای اولین بار است که کسب و کاری را در فضای مجازی آغاز می کنید، در نظر گرفتن تک تک این راهکار ها اهمیت زیادی دارد. اگر کسب و کاری را مدتی است که راه انداختید، می توانید به کمک این فاکتورها بررسی ای کلی انجام بدهید و ببینید چه چیزهایی را از قلم انداخته اید. این مبانی در هر شرایطی، در موفقیت بیشتر شما تاثیر گذار خواهند بود.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *