کارآفرینی و زندگی شخصی

چگونه بدون قربانی کردن زندگی شخصی، دنبال رؤیاهای کارآفرینانه خود برویم؟

کارآفرینی و کسب‌وکار به‌اندازه زندگی شخصی شاید هم بیشتر نیاز به زمان و تلاش دارد. بااین‌وجود بیشتر کارآفرینان در ایجاد تعادل بین کارآفرینی و زندگی شخصی شکست می‌خورند. آنها بیشتر وقت و توجه خود را به کارشان اختصاص می‌دهند و این باعث می‌شود از زندگی شخصی خود غافل شوند. اما مسلماً هر کارآفرین برای موفق شدن به حمایت اطرافیان، خانواده و نزدیکانش نیاز دارد. ارتباطات مثبت با اعضای خانواده و دوستان می‌تواند اعتمادبه‌نفس لازم برای موفقیت را در شما به وجود بیاورند. از این روی تعادل بین کار و زندگی اهمیت دارد، بخصوص زمانی که همسر یا دیگر اعضای خانواده، برنامه‌هایی جدا از کارآفرینی شما برای خود دارند. با تصمیمات و عادات درست، کارآفرینان می‌توانند با ایجاد تعادل بین کارآفرینی و زندگی شخصی، از موانع پیش روی خود بکاهند.

کارآفرینی و زندگی شخصی

توجه داشته باشید منظور از تعادل کارآفرینی و زندگی شخصی این نیست که نصف روز را به کار و نصف روز را به زندگی شخصی تقسیم کنید. بلکه منظور از تعادل کارآفرینی و زندگی شخصی این است ک هیچ‌کدام را فدای دیگری نکنید. هیچ راه قطعی برای این هدف هم وجود ندارد. اما توجه به برخی نکات مانند نکات زیر احتمال موفقیت شمارا بیشتر می‌کند.

اولویت‌گذاری: قدم اول ایجاد تعادل بین کارآفرینی و زندگی شخصی

خیلی از کارآفرینان زمانی متوجه ارزش زندگی شخصی خود می‌شوند که دیگر کار از کار گذشته است. این افراد معمولاً هیچ‌وقت اولویت‌های مهم زندگی را برای خودشان مشخص نکرده‌اند. بنابراین آن‌قدر در کار غرق می‌شوند که کاملاً در زندگی شخصی خود با شکست مواجه می‌شوند. البته روی حرف ما با افرادی است که زندگی شخصی واقعاً برای آنها اهمیت دارد.

مهم این است کاملاً شفاف برای خود مشخص سازید که به‌عنوان‌مثال اولویت‌های زندگی‌تان به ترتیب  همسرتان، دوم کار و سپس دوستانتان هستند.

بعدازآنکه اولویت‌بندی خود را مشخص کردید، در برنامه‌ریزی ابتدای هفته خود، مدت‌زمان مشخصی را برای وقت گذراندن با همسرتان کنار بگذارید. این اولویت‌گذاری و برنامه‌ریزی کمک بسیاری به ایجاد تعادل میان کارآفرینی و زندگی شخصی می‌کند. به‌عنوان‌مثال می‌توانید یک صبح تا ظهر به کوه بروید. این مقدار زمان که فقط و فقط با همسرتان می‌گذرانید تأثیر زیادی بر آرامش شما در بقیه هفته دارد. حال می‌توانید در زمان‌های دیگر به کارتان برسید. البته گاهی اوقات ممکن است در همان زمان کاری فوری پیش بیاید اما وقتی از قبل زمانی را برای همسر خود مشخص می‌کنید، حواستان جمع‌تر است و تعداد این دفعات کاهش می‌یابد. به‌علاوه اگر همسر خود را در جریان کارهای خود بگذارید مطمئناً او هم شما را درک خواهد کرد.

خانواده، دوستان و افراد مهم اطرافتان را در جریان بگذارید

اغلب، نزدیکان و افراد خانواده کارآفرینان از اینکه هیچ صحبتی در مورد کار با آن‌ها نمی‌شود احساس مهم نبودن می‌کنند. به همین دلیل خیلی اوقات نمی‌دانند که نقش آنها در این مسیر چیست. باید به اطرافیان مهم خود بگویید که چقدر کارتان برایتان مهم است و چرا. به آنها بگویید که دلیل مشغله کاری‌تان چیست. البته که همه جزئیات کار را نمی‌توان با آنها در میان گذاشت اما برخی چالش‌ها و مشکلات هستند که در میان گذاشتن آنها با همسرتان هم به آنها احساس مهم بودن بدهد و هم باری احساسی از دوش شما بردارد.

حتی می‌توانید بعضی از دستاوردهای خود را به او نشان دهید. به‌طور خلاصه، یکی از عوامل کلیدی موفقیت در ایجاد تعادل بین کارآفرینی و زندگی شخصی،  انتقال احساس مهم بودن به همسرتان است.

آن‌ها را هم درگیر کارتان کنید

ممکن است همسرتان پیش‌زمینه لازم برای کمک به شما در کارآفرینی‌تان نداشته باشد اما بسیار کمک‌کننده خواهد بود اگر بتوانید کارهایی هرچند کوچک پیدا کنید و از همسرتان بخواهید با انجام آنها به شما کمک کند. حتی ممکن است به علت همین درگیر کردن همسرتان در کارتان و آشنایی همسرتان با برخی نیازمندی‌های شما، او بتواند با استفاده از روابط خود برخی از منابع شما را تأمین کند. به‌علاوه، با این کار، در همان راز کلیدی ایجاد تعادل بین کارآفرینی و زندگی شخصی، یعنی انتقال احساس مهم بودن به همسرتان موفق‌تر خواهید بود.

هر از چندگاهی خود را تجدیدقوا کنید

بسیار مهم است که کارآفرینان بدانند که لازمه ایجاد تعادل بین کارآفرینی و زندگی شخصی این است که گاهی اوقات باید دست بکشند و برای مدتی کوتاه خود را کنار بکشند. علیرغم اولویت‌گذاری اوقات هفته، در جریان گذاشتن و درگیر کردن اطرافیان مهمتان، بااین‌حال، نمی‌توان کتمان کرد که شما دائم مشغول کار هستید. شاید اطرافیانتان هم این را به شما بگویند. این موضوع حتی بر سلامت شخصی و دیدتان به خودتان نیز تأثیر منفی می‌گذارد. واقعیت این است شما نمی‌توانید برای مدت طولانی و بدون وقفه پشت فرمان بنشینید. هر از چند گاهی باید کنار بزنید و کارها را به دیگر افراد تفویض کنید. باید به بقیه افراد نیز اعتماد کنید تا بتوانید کارها را به آنها بسپارید و آنها هم کارها را باانگیزه انجام دهند.

گاهی اوقات در مسیر کارآفرینی لازم است برای مدت کوتاهی از همه‌چیز دست بکشید. نفسی تازه کنید و باروحیه و انرژی نو به کار برگردید. در این مدت می‌توانید وقت بیشتری را هم با اطرافیان مهمتان بگذرانید. البته این کار نیازی به برنامه ندارد. برای مثال می‌تواند یک سفر چندروزه به شمال باشد. به شرطی که در این مدت اصلاً به کار فکر نکنید.

در بلندمدت، شاید بهتر است حتی تعطیلات طولانی‌تری نیز برای خود بگذارید. این تعطیلات تغذیه‌ای عالی برای روح شما هستند. همیشه دیدن جاهای دیگر دنیا، فرهنگ‌های دیگر و نحوه زندگی مردم درجاهای دیگر دنیا جالب و جذاب است. این سفرها بار دیگر ارزش زندگی و اطرافیانتان را به شما یادآوری می‌کند. ان لاموت، رمان‌نویس و نویسنده آمریکایی می‌گوید: “تقریباً همه‌چیز در دنیا با یک توقف و نفس گرفتن دوباره حل می‌شود”. گاهی اوقات فاصله‌ای کوتاه از کار بسیاری از گره‌ها را باز می‌کند.

تعادل بین کارآفرینی و زندگی شخصی تقریباً غیرقابل‌انکار است، هرچند شاید سخت‌ترین کار دنیا باشد. راهکارهای معرفی‌شده در این مطلب مسلماً این کار سخت را برای شما آسان‌تر خواهد کرد.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *