3 سوالی که کارآفرینان موفق باید از خود بپرسند

۳ سوالی که کارآفرینان موفق باید از خود بپرسند

سنجش نهایی یک انسان، زمانی انجام‌ نمی‌شود که در آسایش و راحتی‌ است، بلکه زمانی‌ صورت می گیرد که او در میانه‌ی چالش‌ها و جدال ها ایستاده‌ است

— Martin Luther King, Jr

  1. زمانی که شما شکست بخورید چه اتفاقی می افتد؟

کلمه‌ی کلیدی در این سوال، «زمانی که» است. زمانی که، کلمه‌ی کلیدی در ۳ سوالی است که در این بخش ارائه شده اند. تجربه‌ی شما از تجربه‌ی من متمایز است، اما این چیزها کاملاً اجتناب ناپذیر و بدیهی‌اند.

در فرهنگمان، ما شکست را تصور می کنیم. درباره‌ی بحران‌های آن و اینکه چگونه‌ شکست های منظم تنها راه موفقیت هستند، بحث می‌کنیم. بعضی‌ها عقیده دارند که شکست را دوست دارند. حدس می زنم که چنین افرادی تاکنون طعم شکست واقعی را نچشیده‌اند. مطمئناً شکست در یک مسیر بلند به شما کمک می‌کند، اما اگر به وادی آن وارد شوید، قطعاً از آن متنفر خواهید شد. این یک فرصت خوب است که درصورتی که شما ندانید چه اتفاقی قرار است بیافتد، و شکست شما قرار است چقدر باشکوه باشد، شکست شما را کاملاً خرد کند.

ممکن است تمام دارایی زندگی خود را از دست بدهید و لازم باشد دوباره از نو شروع کنید. ممکن است محصولی که تولید می‌کنید چیزی نباشد که بقیه خواهان آن هستند. شاید شما تصور کنید که محصولی دارید و دریابید که در واقع شما هیچ چیزی ندارید. شاید بعد از ۶ ما متوجه شوید که شما اصلاً دوست ندارید کارآفرین باشید. فرض کنید که به تمام دوستان فیسبوک خود گفته‌اید که شما یک کارمند دیجیتالی هستید، اما اکنون به یک شغل روزانه ی هشت ساعته نیاز دارید.

قرار است این موضوع را چگونه اداره کنید؟

زمانی که مقاومت خودی نشان بدهد، چه اتفاقی می‌افتد؟ آیا اجازه می‌دهید شما را ببلعد، و یا آنقدر قوی هستید که از چاهی که شما در خود کشانده بیرون بیایید؟ زمانی که متوجه شدید به صخره خورده اید، حاضرید چه چیزی را قربانی کنید و چه تغییری را به وجود آورید؟

  1. هنگامی که متوجه می‌شوید برنامه های شما درست کار نمی‌کنند و شما به دنبال راه حل هستید، چه اتفاقی رخ می‌دهد؟

به این امر «بچرخ تا بچرخیم» می‌گویند و همه‌ی ما در بازی کارآفرینی آن را به خوبی می‌شناسیم.  این یک فرصت خوب است که شما برای پیوستن رویای خود به واقعیت، بچرخید. شاید این بدین معنی باشد که شما باید چشم انداز محصول یا خدماتی که در ذهن دارید را از بین ببرید. آیا جرأت انجام این‌کار را دارید؟

هنگامی که شما می‌چرخید، بدین معنی ا‌ست که محصول اولیه‌ یا استراتژی شما در فروش، طبق برنامه پیش نرفته است. اگر می‌خواهید آن را شکست بنامید. چیزی که درباره‌ی چرخش وجود دارد این است که اگر شما با روی گشاده به استقبال فرصت‌ها و امکانات بروید، این شکست کوچک شما را به چیزی هدایت می‌کند که با خود فروش و کار را به دنبال دارد، و یا برای شمایی که مالک کسب و کار هستید، معنای خاصی داشته باشد.

اما اکثر مردم در کارآفرینی شکست می‌خورند چرا که آن ها در تضمین اینکه آیا چشم‌اندازشان خوب عمل می‌کند یا نه، سرسخت اند. «باید اینجوری باشه، یعنی ایده‌ی من اینقدر خوب نبوده که بتونم از پسش بربیام، نه من واقعا کارآفرین نیستم». آنها این جملات را ناخودآگاه به خود می‌گویند. این احمقانه است و تمام این حرف ها روی نفس تأثیر می‌گذارد، اما مردم اینکار را مدام انجام می‌دهند.

آیا شما حاضرید؟ حاضرید کارسخت ۴ تا ۶ ماهه‌ی خود را رها کنید و پروژه‌ای جدید را که نسبت به ایده‌ی خودتان جذاب به نظر نمی‌رسد شروع کنید؟ اگر بخواهید پیروز شوید قطعا حاضر خواهید بود.

نیاز نیست که نقشه‌ی دومی در ذهن داشته باشید؛ اما جرأت به تحمل درد از دست دادن شغلتان را داشته باشید. احساسات خود را وارد شغلتان نکنید و بدون هیچ تردیدی به فاز بعدی کسب و کار خود بروید. شما تنها کسی نیستید که کارهایش طبق برنامه پیش نرفته است

۳- هنگامی که دیگران نظرشان را درباره ی شما عوض می کنند، چه اتفاقی می‌افتد؟

تمام حرف‌هایی که می‌زنند و می‌گویند قربانی بزرگی بدهید تا پیروز شوید، همه برای ایستادگی کردن است. تفاوت زیادی بین دانستن این که شما نباید به آن چه دشمنانتان درباره‌ی شما فکر می‌کنند اهمیت دهید و معامله با دشمنان وجود دارد.

اگر شما موجی را به وجود آورید، نوری منفی را مشاهده خواهید کرد. مردم شما را با تلاش‌هایتان قضاوت می‌کنند و درباره این که کاری که شما انجام می دهید فرای شخصیت شماست، صحبت می‌کنند. آیا اماده اید از پس این چیزها بر بیایید؟ آیا خودتان را به اندازه‌ی کافی می‌شناسید و به خود اطمینان دارید تا زمانی که هیچ کس نمی‌داند شما واقعا چه هستید، قابل اعتماد واقع شوید؟

بیشتر از دشمن برای شما وجود خواهد داشت. در بعضی موارد، حتی پشتیبان ترین افراد دیگر به آنچه شما انجام می‌دهید به اندازه‌ی کافی اهمیت نمی‌دهند. آنها دست از تشویق شما برای رسیدن به اهدافتان برمی‌دارند. اما این یک نشانه‌ی خوب است. نهایتاً شما به نقطه‌ای می رسید که موفق شده اید و به چیزی که می‌خواستید رسیده‌اید، و دیگر کسی نمی‌تواند مسیر خوشبختی شما را ردیابی کند. جشن بگیرید. روزی که شما با پسران آفتاب برای درآمدی قابل اندازه‌گیری و پاداش‌هایی شایسته مبادله انجام می‌دهید، و این انرژی شما را به ادامه دادن وا می دارد، یک نقطه عطف بزرگ است.

پیشنهاد من؟ زمانی که همه‌ی اینها اتفاق افتاد، آن را در آغوش بگیرید. متوجه باشید که این چیزی ست که بقیه نیز تجربه کرده‌اند. درک کنید که این برای زندگی به شیوه‌ی خودتان یک الزام است. بیشتر مردم مشتاق اجرای کسب و کار خودشان نیستند، و لذا آن‌ها درک نمی‌کنند کسی که به این رویا رسیده شایسته‌ی چیست. هرکسی کارهایی را در زندگی خود انجام می‌دهد، اما کارهای شما را فراموش می‌کنند. مهم نیست که شما فکر می‌کنید این امر چقدر شگفت انگیز است. به سراغ کسب و کار خود بروید و روزی ۱ درصد پیشرفت کنید، مهم نیست مردم چه می‌گویند.

چشم‌انداز خود را تغییر دهید

تمام این سوالات به بدیهیات موجود در بازی کارآفرینی بستگی دارد. امید است که شما چشم انداز خود را درباره‌ی آنچه که مهم است تغییر دهید و این کار را با پرسیدن این سوالات از خود و دیدن پیشرفتتان انجام دهید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *