۴ درسی که از کمپانی موفق اپل می توان گرفت

وقتی که اپل وارد فضای خرده فروشی شد فروشی نداشت، اما به کارگیری استراتژی های بازاریابی صحیح به همراه جرئت و جسارتشان باعث موفقیت و پیشرفت آنها شد. همه ما می توانیم از این موفقیت بزرگ آنها درس بگیریم. برایمان سخت است که باور کنیم ۱۴ سال پیش، در اپل استیو جابز و تیمش وارد بازار جدیدی شدند که چیزی از آن نمی دانستند. اما آنها ظرف مدت کمی توانستند با در دست گرفتن بازاریابی فروش محصولاتشان، سود خوبی را کسب کنند.

آنها تصمیم می گیرند که فروشگاه های خرده فروشی را که یکی از چالش برانگیزترین و پررقابت ترین فضاهای کاری به شمار می رفت افتتاح کنند.

من (BJ) می توانم اولین باری را که نایب رئیس ارشد سابق اپل، ران جانسون با کنفرانس تبلیغاتی راجع به امور خرده فروشی صحبت می کرد به خاطر بیاورم .

او از یک شگرد جدیدی که می توانست برای همیشه دنیای خرده فروشی را متحول کند، پرده برداشت. من عاشق همه ایده های او بودم. همه آنها بسیار جالب بودند. من متوجه اهمیت و تاکید آنها در خلق یک تجربه انسانی قدرتمند شدم. باور داشتم که آنها صاحب یک مدل برنده برای آینده ای مبهم بودند.

اما هیچ کس متعجب نبود تا جایی که در سرتیتر روزنامه بزنس ویک در مه ۲۰۰۱ اعلام شده بود: «متاسفم استیو، دلایلی وجود دارند که فروشگاه های اپل از کار خواهند افتاد.»

فروشگاه های اپل، فروشی معادل  ۵,۰۰۹ دلار برای هر فوت مربع طی ۱۲ ماه تا مه ۲۰۱۵ ایجاد کردند. این مقدار از هر خرده فروشی، در ایالات متحده از خرده فروش های دیگر، از جمله شرکت تیفانی اند کو بیشتر بود.

ما می توانیم درس های زیادی را از تکامل تدریجی خرده فروش اپل یاد بگیریم، اما چند نمونه از نکات برگزیده ای که هر مدیر فروش کنونی می تواند به کار گیرد، در زیر آمده است.

ناظر برند خودتان باشید

در دهه ۱۹۹۰ شرکت اپل محصولاتش را از طریق شرکت های سیرز و کامپ ایلات متحده می فروخت. فروش ها چشمگیر نبودند، به طوری که محصولات اپل در میان رقبای دیگر نادیده گرفته می شدند و استیو جابز و مدیران دیگر احساس کردند که برندشان به خطر افتاده است. وقتی که اپل فروشگاه های خودش را طراحی کرد، فضای کافی برای مردم به وجود آورد تا متقابلا با تکنولوژی جدیدشان روبه رو شوند.

چه کار کنید تا برندتان نمود بیشتری داشته باشد؟

چشم اندازی از آینده برندتان داشته باشید

اپل فروشگاه هایش را بیشتر از آنچه که مطلوب به نظر می رسید، تصور کرد.

تیم کوک کسی که بعد از جابز جانشین اپل شد، گفت: «من حتی هرگز مطمئن نیستم که کلمه فروشگاه لقب مناسبی برای اپل باشد. آنها نقش گسترده تری دارند. آنها تقریبا برای همه مشتری هایمان شناخته شده اند.»

شما کجا می توانید برای برندتان خواسته بالاتری داشته باشید؟

برای رسیدن به بهترین الگو ایفای نقش کنید

جابز بسیار جزئی نگر بود. از یک لحاظ او حتی نسبت به جایگزینی پیچ های فلزی که نگه دارنده پنل های شیشه ای بودند، اصرار داشت .

منتقدان اعلام کردند که تمرکز اپل روی تنها چند محصول و داشتن روحیه کمال طلبی می توانست وظایف شرکت را محدود کند.

برای بهترین مشتریانتان ارزش قائل شوید

بخش بزرگی از فروشگاه اپل به مردمی که خواهان آزمایش و فراگیری دستاورد تولیدی شرکت بودند، اعطا شده بود، ضمن اینکه به پرسش هایی که در جنیوس بار مطرح شده بود، رسیدگی می شد.

فضای خرده فروشیشان با استقبال زیادی مواجه می شود و باعث می شود که شما احساس کنید عضوی از یک خانواده فنی هستید. گروه خلاقی که برند را اداره می کرد، این آمادگی را داشت تا دیگران را به پرستش رایانه مکینتاش تلقین دهد.

آیا استراتژی های شما مطابق با بهترین مشتری هایتان است؟

چگونه می توانید تجربه خرده فروشی اپل را برای پروژه تان به کارگیرید؟ اگر یک تصمیم کوچک توسط تیمتان به خوبی اجرا شود، می تواند باعث رشد سریعترکسب وکارتان شود.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *