4 راز وفادار کردن مشتریان به محصولات برند شما

۴ راز وفادار کردن مشتریان به محصولات برند شما

همه­ برندها خواهان مشتریان وفادار هستند. دلایل آن نیز واضح است: دوام داشتن کسب و کار، تعریف و تمجید مشتریان وفادار از محصول در بین افراد دیگر، و خرید بیشتر توسط مشتریان وفادار. با این حال مطالعات نشان می­ دهند که وفاداری مردم نسبت به برندهای بین ­المللی رو به کاهش است. تغییر رویه­  برندها در عصر جدید راحت­تر از گذشته شده است. اما هیچ گونه دلیل منطقی برای این کاهش وفاداری وجود ندارد. بطور مشابه، وفاداری آن گونه که همگان تصور می­کنند، وجود ندارد.

بسیاری از متخصصین بر این عقیده هستند که برنامه­ های وفاداری، مثلا کارت ­های اعتباری مارک­دار، استراتژی اولیه برای ایجاد وفاداری هستند. با اینکه چنین برنامه ­هایی می­توانند منجر به تقویت حس وفاداری در مشتریان شوند ولی با این حال قادر به تولید وفاداری نیستند (یعنی فقط می­ توانند وفاداری اولیه را تقویت کنند).

چگونه برندهای فرقه­ ای Cult Brands  ( برندهای خاص که مشتریان آن­ها تعلق خاطر زیادی نسبت به آن ها دارند) مشتریانشان را وفادار نگه می دارند؟

همه­ برندهای بزرگ سعی می­ کنند وفاداری مشتریانشان را نسبت به خودشان وفادار نگه دارند و از دست ندهند. اسم این کار وفاداری مشتری نامیده می­شود. Cult Brandها تمرکز خاصی بر روی وفاداری به مشتریان دارند.

آیا شما تفاوت را می­بینید؟

وفاداری برند و وفاداری مشتری معمولاً به جای هم به کار برده می­ شوند اما گفته ­های بالا نشان داد که این دو واژه با هم تفاوت دارند.

Cult Brandها بیشتر بر روی وفاداری به مشتری تمرکز دارند. آن­ها این کار را از طریق دادن تسهیلات فوق­العاده به مشتریانشان به دست می ­آورند. هر چقدر فداکاری یک برند نسبت به مشتریانش بیشتر باشد، وفاداری مشتریان نیز نسبت به برند بیشتر خواهد بود.

وفاداری نتیجه­ سرویس دهی بیشتر دادن به مشتریان نسبت به سایر برنده است. شما نیاز به ایجاد یک ابتکار جدید برای کسب وفاداری جدید ندارید بلکه فقط به این نیاز دارید که خدمات خودتان را متناسب با ذائقه­ مشتریانتان قرار دهید.

اما چگونه؟ چگونه مسیر سازمان را در جهت نیاز مشتریان قرار دهیم؟ چه طور می ­خواهید کاری بکنید که برند شما در بین مشتریانتان رشد پیدا کند؟ شما باید از اتخاد یک فکر و یه تصمیم درست شروع کنید. شما نمی­توانید این کار را از طریق روش­های قدیمی انجام دهید. با این روش کار، تمرکز سازمان شما منحصرا ًبر روی یک بازارسازی دیگر خواهد بود. تبلیغات ممکن است منجر به ایجاد فروش برای سه ماه بعدی بشوند اما گزارشات وفاداری را تحت تاثیر قرار نمی­دهند.

یک طرز فکر نسبی در واقع به شما کمک می­کند که از ذهنیت مشتریانتان نسبت به برند خودتان قدر دانی کنید. روابط شما با مشتریانتان بسته به ارتباطات احساسی شما با آن­هاست. اگر شما نتوانید رابطه عاطفی با مشتریانتان داشته باشید نمی­توانید در آن­ها ایجاد حس وفاداری بکنید.

جهت گیری شما نسبت به مشتریانتان کمک می­کند تا از تمرکز کوتاه مدت بر روی بازارهای اقتصادی دوری کنید. همچنین وفاداری در کوتاه مدت بدست نمی ­آید بلکه در بلند مدت حاصل می­شود.

۴ راه کار برای افزایش وفاداری

در این نوشته به چهار راه­کار که به سازمان­ ها برای ایجاد وفاداری مشتریانشان به آن­ها کمک می­کنند، اشاره خواهیم نمود.

  • پرورش و توسه­ یک سازمان انسانی

این راه کار بر روی عنصر انسانی تمرکز دارد. کارمندان شما مردم شما هستند. مشتریان شما نیز همین طور. از آنجا شروع کنید. در این صورت همه اتفاقات ناگهانی، اصولی مانند احترام، کرامت و ارزش­ها، وابسته به هم و معنی دار می­شوند.

یک محیط کاری زندگی محور که جنب و جوش افرادش را تحریک می­کند، در مرکز صحنه قرار دارد ( یعنی نقش محوری دارد). آزادی، طنز، اعتماد و ذهنیت به خودی خود جزو بحث­ های مدیریتی می­شوند که می­تواند یک سازمان را متحول کند.

  • بهترین مشتریانتان را بشناسید

وجود آن­ها در واقع حیات کسب و کار شماست. آن­ها همان مشتریان شدیداً وفادار شما هستند. در نظر آن­ها شما بهترین هستید. درباره­ی آن­ها و این که چطور موجب بقای شما می­شوند درک و شناخت بهتری داشته باشید این امر می­تواند ایده­ی خوبی را به شما بدهد. با همه­ی آن­ها حرف بزنید. یاد بگیرید که شنونده باشید. دیدگاه مشتریانتان درباره عشق به برند شما می­تواند قویترین ابزارری باشد که در دست مدیران ارشد قرار می­گیرد.

  • به دنبال نیازهای مخفی و ارزش­ های بالاتر بگردید

این شیوه کار تمام  Cult Brandهاست. هر کسب و کاری می­تواند نیازهای مشتریانش را بشناسد. این امر مهم و خطیری است که منجر به شناخت عمیق نیازهای اولیه­ی مشتریان می­ شود و سازمان­ها این کار را فقط به خاطر مشتریان خودشان انجام نمی­دهند بلکه برای رفع نیازهای اولیه کارمندان خودشان نیز هست.

  • راهی پیدا کنید که از آن­ها (مشتریان) بهتر از هر کس دیگری حمایت کنید

می­توان گفت این هدف کسب و کار شماست. این امر نیازمند یک ساختار سازمانی خاصی است که می­تواند انتظارات مشتریان را برآورده کند.

یک چالش بازاری رقابتی برای یافتن­ روش­های بهبود محصولات و خدماتمان، انگیزه دار کردن مشتریانمان نسبت به محصولاتمان است. فقط یک شرکت پر رونق است که می­تواند در مشتریانش ایجاد وفاداری نماید- چه در داخل و چه خارج از سازمان.

ثمرات وفاداری

وفاداری یک چیز اکتسابی است شما می­توانید یه حالت مشارکتی را با برخی از مشتریان خودتان داشته باشید. و زمانی که موفق شدید، کسب و کار شما وارد مجموعه­ کمی از شرکت­ هایی می­شود که از ثمره­ این تلاش تحت عنوان «کسب و کار معمول» لذت می­برند. برای کسب اطلاعات بیشتر مطالعه مقاله چرا دوستداران برند (مشتریان وفادار) مهم هستند؟ نیز به شما توصیه می شود.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *