چگونه ماندگاری برندتان را حفظ کنید؟

چگونه ماندگاری برندتان را حفظ کنید؟

آیا هیچگاه تعجب نکرده اید که چرا برندی مانند کوکا کولا (Coca Cola)، یکی از معروف ترین کلمات انگلیسی شناخته شده در جهان است؟ به نظر می رسد که کوکا کولا همراه با اصلی ترین و البته محبوب ترین محصولش «Coke» ، بعد از کلمه Okay که البته «OK» نیز نوشته می شود، دومین کلمه رایج در این سیاره است.

کوکا کولا از طریق کانال های مختلف رسانه احمد مختار کنت (Ahmet Muhtar Kent) به عنوان مدیر عامل انتظار دارد که هزینه بازاریابی تا پایان سال ۲۰۱۶ مرز ۴.۳ میلیارد دلار را رد کند که البته با بازاریابی هوشمندانه، به این موقعیت بالا دست یافت.

مورد مطالعاتی: ثبات، کلید موفقیت Coke

چیزی که باعث می شود برند، جذاب و قابل تشخیص باشد، همان لوگوی ساده ای است که فرانک مسون رابینسون (Frank Mason Robinson) در سال ۱۸۸۵ آن را ساخته است. فونت Spencerian Script ، متن سفید و واضح و پس زمینه ی قرمز روشن باعث می شود که همیشه قابل تشخیص باشد و همه افراد با هر سنی آن را بشناسند.

نکته: کوکا کولا یکی از نمونه های بی نظیر ثبات و ماندگاری برند است که می توانم به آن فکر کنم. اگر مثال بهتری در نظر دارید، لطفا نظر خود را بنویسید و با خوانندگان دیگر به اشتراک بگذارید.

در این نوشته چند چیز وجود دارند که به کنترل ثبات در زمان رشد و نگهداری یک برند، کمک می کند:

 • تایید برند باعث می شود که به سمت به دست آوردن اهداف و تعهدات اجتماعی هدایت شویم.
 • نشان دادن تمرکز و توجه شرکت برای بدست آوردن اهداف و حفظ استانداردها.
 • دوری کردن از مسائلی که باعث می شود مردم برند شما را با برندهای دیگر در صنایع دیگر اشتباه بگیرند، یا دوری کردن از آنهایی که نام مشابه یا یکسانی با نام برند شما دارند.
 • مدیریت احساسات: افزایش ارزش های برند و حفظ یک تصویر سازگار در چشم عموم مردم، باعث می شود که مردم در زمان های خوب و همچنین در زمان های نه چندان خوب، برند شما را ببینند.
 • ایجاد سرمایه بیشتر برای برند در دراز مدت: همان طور که برند گسترش می یابد، نام و لوگوی شما مترادف با اعتماد و ارزش می شود و در نهایت فرصتی برای نفوذ برای شما در این راه بوجود می آید.
 • مصرف کنندگان را متقاعد سازید که هر بار چه انتظاراتی از آنها می رود: چه مقدار خدمات و کیفیت به ازای پولی که پرداخت می کنند، دریافت می کنند و اینکه برند شما را با برند های دیگر مقایسه کنند. (برای مثال، Coke در مقابل پپسی، فورد در مقابل شورلت، هیات (Hyat) در مقابل هیلتن و …).

ثبات، چیزی جز یک برند ماندگارنیست که باید برای آن تلاش کرد یا چیزی جز این نیست که برای ایجاد تغییرات، باید برای آن تلاش کنید. ثبات، یک عنصر ضروری برای رشد و طول عمر هر برند است.

۵ نکته در مورد این که چگونه ماندگاری برندتان را حفظ کنید؟

در ادامه این مقاله ۵ نکته بسیار مهم را برای کمک به حفظ برندتان به طور جامع و سازگار بیان می کنیم:

 1. درگیر این موضوع نشوید که ثبات و ماندگاری، کسل کننده و خسته کننده است.

آیا فکر می کنید که Coke، Apple و Virgin Records کسل کننده هستند؟ همه این برندها و بقیه برندهای دیگر در بالا، وسط و پایین این دسته بندی، به ثبات به عنوان یکی از سه راز اصلی موفقیت و طول عمر شان، توجه ویژه ای دارند.

 1. برای ثبات برند تلاش کنید

آسان ترین راه برای نگه داشتن اعضای تیمتان در کنار هم این است که از آنها بپرسید چه شرکت هایی را بیشتر از همه دوست دارند و چرا؟ این کار را به طور منظم در جلسات انجام دهید و همه نمونه های ثبات را که کارمندانتان از برندهای دیگر درک کرده اند را خواهید یافت.

صرف نظر از این که چه کسی در شرکت در مراحل اولیه ایجاد برند دخیل بوده است، همه افراد نیاز دارند تا استفاده مناسب از برچسب ها، پروفایل های اجتماعی، لوگو ها و دیگر اشکال گرافیکی و هر چیز دیگری که بر روی ثبات برند مستقیما تاثیر می گذارد را درک کنند.

 1. یک «راهنما برای سبک برندسازی» بسازید.

هیچ چیزی سخت تر از این که چه چیزی باید در راهنمای شیوه برندسازی وجود داشته باشد، نیست. این راهنما از یک شرکت به شرکت دیگر بسیار متفاوت است. در اینجا اطلاعات اساسی ای که نیاز دارید وجود دارد که شامل:

 • نام شرکت: چه نامی دارد؟ در کسب و کار، آن می تواند معانی زیادی داشته باشد. به مردم بگویید که چگونه شما و تیم شما را خطاب کنند.
 • توضیح ماموریت: اجازه دهید که کارمندان و مشتریانتان بدانند که چه چیزی باعث پیشرفت شرکت شما می شود.
 • شعار شرکت: شعار هوشمندانه خودش می تواند یک برندسازی باشد. هر زمان که به برندتان اشاره کردید، شعار شرکت را نیز حتما بگویید.
 • طراحی(طراحی های) لوگو و چه تفسیری/در کجا و چه موقع از آن می شود: ثبات برند با طراحی ماندگار آغاز می شود- با طراحی لوگو آغاز می شود.
 • ترکیب رنگ هایی که استفاده می کنید: شامل جزئیات رنگ های استفاده شده مرتبط با برندتان
 • تایپوگرافی: شامل فونت ها و سبک های نوشتاری(Style) است که برای محتوای وبلاگتان، انتشارات مطبوعاتی، ایمیل، نسخه فروش، توافقنامه فروش، و غیره استفاده می کنید.
 • شبیه سازی و سبک عکس ها: چگونه باید به بازار عرضه شوند؟ تحت چه شرایطی سبک های متفاوتی عرضه می شود؟( برای مثال: گرم/ سرد، سطوح اشباع (Saturation Levels)، چه نوع احساساتی را باید تحریک کنند و …).
 • نسخه دستورالعمل ها: جزئیات بیشتر در مورد بزرگ نوشتن حروف در نام برند، شرایط خاص و مکان هایی در محتوای خاص برای قرار دادن علامت های تجاری، وابستگی ها، شعارها، سلب مسئولیت ها و … .
 • نمونه های بالقوه و شناخته شده ای که شرکت در استفاده نامناسب از نام برند در نظر می گیرد: مانند این که کارمندان از یک زبان نامناسب برای نشان دادن موقعیت اجتماعی شرکت استفاده می کنند.

همه کارکنان باید یک کپی از آن را داشته باشند و هر موقع که خواستند بتوانند به آن دسترسی داشته باشند. اگر به کمک بیشتری در مورد ایجاد یک برند نیاز دارید مطالعه مقالات زیر می تواند برای شما مفید باشد:

چگونه بهترین نام را برای بیزنس خود انتخاب کنید؟ (۱)

چگونه بهترین نام را برای بیزنس خود انتخاب کنید؟ (۲)

 1. دسترسی کامل به همه موارد تبلیغاتی داشته باشید.

هر کسی که در تیم مسئول پخش تبلیغات است، باید به همه ی لوگوها، گرافیک ها و دیگر موارد برندسازی دسترسی داشته باشد. آخرین چیزی که شما احتیاج دارید این است که از یک برند سازی متفاوت استفاده کنید تا هر کس تفسیر خودش را از تصاویر گرافیکی مانند لوگو شرکت داشته باشد.

 1. یک «گروه محافظت از برند» در داخل سازمان تعیین کنید.

شما نمی توانید همه کارها را انجام دهید، تعداد کمی از صاحبان SME دارای زمان و منابع لازم برای نظارت بر نحوه توزیع و استفاده از نام برند و موارد برندسازی خود هستند. شما هم مجبور نیستید این کارها را خودتان انجام دهید، احتمالا می توانید شخصی را برای محافظت از برندتان، در داخل سازمان پیدا کنید.

مانند پیدا کردن سوزن در انبار کاه، افرادی را پیدا کنید که برای شما کار می کنند و آن ها را تشویق کنید که زمانی که چیزی خلاف راهنمای برندسازی شما اتفاق می افتد، با مردم تماس برقرار کنند. همچنین از آنها حمایت کنید تا با شما در ارتباط باشند تا برای نگه داری و ماندگاری برند، قوانینی را در راهنما تغییر دهند یا قوانینی را اضافه کنند.

نتیجه

ماندگاری و ثبات برند، چیزی است که حتی با گذشت سال ها و رشد شرکت، باید به طور مداوم برای آن تلاش کنید. اگر شما از این ۵ نکته گفته شده در این صفحه استفاده کنید، کابوس های برندسازی کمتر اتفاق می افتند و دیگر نگران این نخواهید بود که شرکت شما با شرکت های مشابه در رقابت، اشتباه گرفته شود.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *