کلید موفقیت کارآفرینان اجتماعی چیست؟

خود مراقبتی(Self-Care)، کلید موفقیت کارآفرینان اجتماعی

خستگی و فرسودگی برای همه  کارآفرینان وجود دارد؛ اما برای کارآفرینان اجتماعی که برای بهبود زندگی دیگران از طریق فعالیت های اجتماعی و حمایت از آنها تلاش می کنند، فرسودگی شکل دیگری دارد: خستگی شفقت یا به اصطلاح compassion fatigue. خستگی شفقت نوعی خستگی ناشی از دلسوزی و کمک زیاد برای دیگران است.

بدون خود مراقبتی مناسب، خستگی خستگی ناشی از دلسوزی زیاد برای دیگران می تواند باعث شود که کارآفرینان اجتماعی و بنیان گذاران غیر انتفاعی کارشان را به طور ناخوشایند انجام دهند و باعث رنج دیگران شوند. هنگام برخورد با مسائل دشوار و عاطفی در سازمان تان، مهم است که از این نوع خستگی جلوگیری کنید، زیرا نه تنها با بهره وری شما مرتبط است بلکه بر سلامت روانی، جسمی و معنوی شما تاثیر منفی می گذارد.

به نظر می رسد که جوانان بیشتر در معرض خستگی ناشی از دلسوزی زیاد برای دیگران قرار می گیرند، در سنین جوانی، ذهن های پر انرژی به فضاهای اجتماعی تاثیر گذار می پیوندند، بسیار مهم است که خطر فرسودگی را درک کنیم و یک برنامه ی پیشگیری ایجاد کنیم که به آنها اطمینان دهیم که کاری که انجام می دهید نه تنها به دیگران کمک می کند بلکه در نهایت منجر به رهبری شما خواهد شد.

فرسودگی شغلی چگونه می تواند بر بهره وری تاثیر بگذارد؟

فرسودگی شغلی به علت کار زیاد ایجاد می شود که در نتیجه منجر به بی اهمیتی به درست انجام دادن کار و دیگران می شود. نرخ فرسودگی در جوانان بالاتر است، به ویژه کارآفرینان در صنعت خدمات انسانی که یک صنعت رایج برای بنیان گذاران متمرکز بر تاثیر می باشد. مطالعه ای در سال ۲۰۱۲ به بررسی فرسودگی به ویژه در حوزه سلامت روان پرداخت و دریافت که فرسودگی، سلامت جسمی و روحی فرد را مختل می کند و همچنین منجر به کاهش احساس ارزشمندی و سلامتی می شود.

با محافظت از خودتان در برابر فرسودگی یا خستگی ، بهتر می توانید به کسانی که نیاز به مراقبت دارند خدمت کنید و نمونه خوبی برای دیگر بنیان گذاران فضای اجتماعی تاثیر گذار باشید. با حفظ سلامت، تعادل کار و زندگی و عادت های قوی خود مراقبتی می توانید به جلوگیری از تاثیرات منفی فرسودگی و خستگی شفقت کمک کنید و در نهایت کارآمد تر و موثر تر باشید.

نقطه  مقابل خستگی شفقت، رضایت از شفقت است. داشتن یک رابطه سالم با کارتان، نه تنها به شما کمک می کند که از خستگی و فرسودگی دوری کنید؛ بلکه به شما کمک می کند تا بیشتر مراقب باشید، مراقبتی که منجر به بقای کارتان می شود.

اهمیت تنظیم عادات سالم

کلید داشتن یک زندگی سالم به عنوان یک کارآفرین اجتماعی این است که مطمئن شوید یک برنامه پیشگیری برای فرسودگی و خود مراقبتی دارید. این کار نیازمند نظم و انضباط است زیرا اثرات فرسودگی معمولا پنهان می باشند و آهسته پیشرفت می کنند. ممکن است تا زمانی که یک شرایط دشوار یا شرایط عاطفی را تجربه نکرده اید، متوجه نشوید که دچار فرسودگی شده اید، و اگر یک تیم را رهبری می کنید یا از تیمی به دلیلی حمایت می کنید، این امر می تواند تاثیر منفی ای بر رهبری شما و بر کل کار شما بگذارد.

 راه های زیادی برای تمرین خود مراقبتی وجود دارد. برخی از آنها به صورت زیر هستند:

  1. زمانی را برای مدیتیشن قرار دهید. یک مطالعه در سال ۲۰۱۳ دریافت که مدیتیشن به افزایش آرامش کمک می کند. نیاز به گفتن نیست اما مدیتیشن برای سلامت روح و سلامت جسم بسیار عالی است. زمانی که کارتان استرس زا یا ناراحت کننده می شود، مدیتیشن راه مناسبی برای انرژی گرفتن می باشد.
  2. اطمینان حاصل کنید که دارای یک سیستم پشتیبانی قوی می باشید. داشتن یک سیستم پشتیبانی سالم و مطمئن بسیار ضروری است تا به عنوان یک بنیان گذار، زندگی سالمی داشته باشید. خواه یک درمانگر، مربی یا خواه گروهی از دوستان را داشته باشید، به هرحال حمایت های همیشگی در زندگی تان به شما کمک خواهد کرد تا خود را نشان دهید. همان طور که مسئولیت بقا یا درهم شکستگی نیز به عهده ی شما می شود.
  3. یک حلقه بازخورد صادقانه ایجاد کنید. زیرا رفتن به مرحله فرسودگی بسیار آسان است. بسیار مهم است که قبل از اینکه فرسودگی یا خستگی شفقت را تجربه کنید، روشی را برای شناخت عوامل و نشانه های هشدار دهنده ایجاد کنید. اگر شما یک بار در هفته بررسی شخصی دارید یا به طور منظم این کار را انجام می دهید یا حتی یک دقیقه در طول روز تمرین ذهنی انجام می دهید، مطئن شوید که زمانی را برای ارزیابی یا ایجاد یک برنامه برای بقای کارتان قرار می دهید.

سخنی با بنیان گذاران بی باک، فعالان اجتماعی و طرفداران تغییر جهان: شما روزهای سختی خواهید داشت و احتمالا فصل هایی از درگیری و کشمکش نیز خواهید داشت. تمرین سالمی برای پیشگیری و برای خود مراقبتی داشته باشید تا در نهایت بهترین ها را به آنهایی که نیازمند آن هستند، بدهید.

تغییردهندگان جهان که خلاق و استراتژیک هستند نیازمند روح، جسم و ذهن سالمی هستند. چگونه می توانید خود مراقبتی را بهبود دهید تا باعث افزایش شادکامی تان شود و تاثیر گذار نیز باشد؟

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *